Blogpołożna poznań

Pakowanie torby to rzecz, której nie sposób pominąć podczas przygotowań do porodu. Im bliżej terminu, tym kobiety bardziej chcą czuć się przygotowane, dlatego wiele z nich zaczyna pakowanie wcześniej. Co należy zabrać ze sobą do szpitala, aby nie przesadzić?

Podstawowe założenia

Zanim sięgniesz po największą z dostępnych walizek, uświadom sobie, że większość kobiet  po porodzie spędza w szpitalu 2-3 dni. W wyjątkowych przypadkach pobyt może się przedłużyć, ale w takiej sytuacji rodzina może dowieźć ci na bieżąco rzeczy. Jeśli boisz się, że mąż czy ktoś bliski nie znajdzie potrzebnych ubrań czy akcesoriów, przygotuj rzeczy „na zapas” w domu w jednym miejscu, a do szpitala zabierz tylko te najpotrzebniejsze.

Cały artykuł dzielimy na 3 części, w których przedstawiamy, co spakować do torby. Są to kolejno rzeczy przydatne podczas porodu, stosowane w połogu oraz te przeznaczone dla malucha.

Niezbędniki –  co przyda się podczas porodu?

Do najbardziej podstawowych elementów zalicza się:

 1. Koszule nocne

Najlepiej zabrać 3-4, z czego jedną – najgorszą – założyć na poród. Po wszystkim może nie nadawać się już do noszenia. Pozostałe ubieramy już po porodzie, ale warto wziąć coś na ewentualną zmianę. Po urodzeniu dziecka chcemy czuć się komfortowo i wygodnie, więc jeśli wiesz, że będziesz potrzebowała dodatkowej koszuli, spakuj ją. Nie zajmie w torbie dużo miejsca. Koszule na poród mogą być dowolne, ale te używane podczas połogu powinny mieć rozcięcie do karmienia. To najwygodniejsza opcja.

 1. Woda mineralna

Niektóre szpitale zapewniają wodę, więc warto o to dopytać. Jeśli nie, to najlepiej zabrać ze sobą 3 butelki wody mineralnej. Poród to ogromny wysiłek, więc na pewno będzie towarzyszyć ci pragnienie. Warto też mieć pod ręką wodę kosmetyczną w aerozolu do odświeżenia twarzy.

 1. Klapki

  – w szpitalu są bardziej przydatne niż zwykłe kapcie, ponieważ można w nich wejść również np. pod prysznic.

 2. Jednorazowe podkłady poporodowe.

 3. Węglowodanowe przekąski, które dodadzą ci energii

  – polecamy np. banany lub białą czekoladę.

Poza tym warto też zabrać gumkę do włosów lub spinki, piłkę typu „jeżyk” do masowania lędźwiowej części kręgosłupa oraz chusteczki (jednorazowe lub bawełniane) do ocierania twarzy.

 

Niezbędnik – po porodzie

 

 1. Akcesoria kosmetyczne

Mowa tu o wszelkich elementach, które mogą przydać się do higieny. Szczoteczka do zębów, pasta, płyn do kąpieli i szampon to absolutne podstawy. Warto dodać do tego płyn do higieny intymnej. Poza tym przydadzą się oczywiście duże podpaski poporodowe oraz siateczkowe majtki. Nie zapominajmy również o własnych ręcznikach – do ciała i do rąk. Do szpitala należy też koniecznie zabrać ze sobą ręczniki papierowe, których trzeba używać do higieny krocza. Dzięki jednorazowym chusteczkom chroni się okolice intymne przed bakteriami.

 1. Dodatki do ubioru

Warto zabrać ze sobą szlafrok, którym można zarzucić na siebie na przykład podczas nocnego karmienia. Poza tym należy też pamiętać o odpowiednim obuwiu – w szpitalu zaleca się raczej noszenie klapek niż domowych kapci, ponieważ w tych pierwszych bez problemu wejdziesz również pod prysznic.

 1. Wkładki laktacyjne oraz biustonosze dobre do karmienia

Bezpośrednio po porodzie, gdy jeszcze pozostajesz na oddziale, najlepiej nie nosić biustonosza. W ten sposób umożliwiasz lepsze wietrzenie i gojenie podrażnionych brodawek. Na wyjście warto zabrać ze sobą wkładki laktacyjne oraz biustonosze, które zapewnią ci komfort i będą nadawały się do karmienia maluszka.

 

Niezbędnik – dla maluszka

 1. Ubranka

Przydadzą ci się śpioszki oraz body z długim rękawkiem. Do tego skarpetki oraz kocyk lub rożek, który ułatwi trzymanie malucha. Za absolutne minimum uznaje się 3 body, 2 cienkie czapeczki, 3 pajacyki i 3 pary skarpetek.

 1. Pieluszki tetrowe

Przydadzą się np. do ocierania twarzy dziecku lub do przetarcia skóry po karmieniu. Warto też zabrać mokre chusteczki.

 1. Pieluszki jednorazowe.

 2. Kosmetyki dla malucha:

  mydło do kąpieli noworodków i krem ochronny do pupy. Warto też spakować opakowanie wilgotnych chusteczek.

 3. Butelka

Nawet jeśli planujesz karmić piersią, to warto wziąć butelkę na wszelki wypadek. Przy problemach z laktacją może się przydać.

Dodatkowo – o czym jeszcze warto pamiętać?

Do torby warto też zabrać podkłady pod łóżko, które zapewnią komfort mamie oraz laktator (choć nie jest to obowiązkowy element). Możesz też spakować łagodny krem nawilżający – najlepiej taki, który można też stosować na poranione sutki. Dobrze jest też mieć własne sztućce, talerzyk i kubek. Do szpitala koniecznie należy zabrać też teczkę z dokumentami oraz z wynikami badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz