Blog

 

9 miesięcy ciąży to czas intensywnych zmian w ciele kobiety. Zdawać by się mogło, że po narodzinach dziecka dla ciała nadchodzi okres stagnacji, ale jest zupełnie przeciwnie – po ciąży ciało natychmiast zacznie wracać do poprzedniej formy, co wiąże się z różnymi dolegliwościami. Ten czas nazywany jest okresem połogu. Co musisz o nim wiedzieć przed zajściem w ciążę?

Połóg – jak długo trwa?

Połóg zazwyczaj trwa 6 tygodni. To wystarczający czas, by ciało zdążyło się zregenerować. Dotyczy to zarówno tych kobiet, które rodziły naturalnie, jak i tych, które miały przeprowadzone cesarskie cięcie. Podczas połogu w ciele dochodzi do gojenia się ran oraz do obkurczania macicy i pochwy. To wiąże się z powstawaniem wydzieliny, dlatego w tym czasie musisz pamiętać o stosowaniu wkładek higienicznych. Krwawienie może przebiegać w różny sposób, rzadko jednak trwa aż sześć tygodni. U większości kobiet pojawia się intensywne krwawienie przez pierwszą dobę od porodu, później jego nasilenie stopniowo zmniejsza się i zaczyna przypominać po prostu obfitą miesiączkę. Warto wiedzieć, że odchody połogowe mogą mieć różową oraz brązową barwę i jest to całkowicie naturalne. Jeśli natomiast zauważysz u siebie nagłe wzmocnienie krwawienia mimo upływu kolejnych tygodni lub okaże się, że wydzielina zaczyna mieć nieprzyjemny, gnilny zapach, a wszystkiemu towarzyszy gorączka – natychmiast zgłoś się do lekarza.

Bóle poporodowe

Ból po porodzie to normalna rzecz – organizm musiał wykonać nadludzki wysiłek, by wydać na świat nową osobę. Dotyczy to również tych kobiet, które miały przeprowadzone cesarskie cięcie. Po porodzie macica zaczyna gwałtownie obkurczać się, co może powodować bóle. To normalne – pamiętaj, że macica w czasie ciąży rozciągnęła się do takiej wielkości, że ważyła około 1000 gramów – teraz musi powrócić do swojej tradycyjnej masy. Ból może też towarzyszyć okolicom krocza, nawet jeśli nie zostało ono nacięte. Wszystko dlatego, że mięśnie są obolałe, a nierzadko i posiniaczone. Jeśli ból bardzo przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, stosuj tzw. “ziołowe nasiadówki”, używając do tego na przykład rumianku. Nie przesadzaj jednak z ich częstotliwością oraz z temperaturą, ponieważ to może zwiększyć ilość wydzielanych odchodów albo doprowadzić do krwotoku. Jeśli spędzasz czas w domu, chodź jak najczęściej bez majtek. Dostęp do powietrza sprzyja gojeniu się ran i umożliwia szybszy powrót do formy. Jeśli musisz nosić bieliznę, wybieraj wyłącznie wygodne, bawełniane majtki. Podobnie kwestia wygląda z raną po cesarskim cięciu – dbaj o jej wietrzenie i wybieraj ubrania, które nie uciskają rany. Ból może pojawiać się też przy oddawaniu moczu z uwagi na obolałe okolice krocza. Nie obawiaj się jednak tego, że szwy się rozejdą i śmiało korzystaj z toalety – w trakcie ciąży organizm nagromadził kilka dodatkowych litrów wody i teraz musi się ich pozbyć, częste parcie na mocz jest więc w zupełności normalne.

Stan psychiczny w połogu

Połóg też bywa trudny psychicznie. Czasem nie jest łatwo odnaleźć się w nowej roli, zwłaszcza, gdy ciało aż prosi się o odpoczynek, a maluch jest niespokojny. Nie bój się prosić o pomoc rodzinę. Możesz też czuć się rozchwiana emocjonalnie; niektóre mamy doświadczają również “baby bluesa”, o którym pisałyśmy TU. To wszystko jest normalne – za silne, często skrajne emocje odpowiadają stabilizujące się hormony. Zadbaj o wypoczynek i daj sobie czas na to, by spokojnie odnaleźć się w nowej roli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz