Blogpołożna poznań

Warto wiedzieć, że suplementacja w ciąży jest zalecana z uwagi na powszechne niedobory niektórych witamin i minerałów. Nie oznacza to, że musisz suplementować wszystkie składniki odżywcze – większość jesteś w stanie dostarczyć sobie wraz z pożywieniem. Warto za to wykonać badania i sprawdzić, czy nie masz ewentualnych niedoborów. Poza tym istnieją jednak takie mikro- i makroelementy, jak na przykład kwas foliowy, który zaleca się suplementować przez cały okres ciąży. Sprawdź, o czym jeszcze powinnaś pamiętać!

Kwas foliowy – stosuj jeszcze przed zajściem w ciążę

Jeśli ty i twój partner staracie się o dziecko, zacznij przyjmować kwas foliowy wcześniej. To składnik, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy wpływa na wzrost i reprodukcję komórek. Regularne przyjmowanie kwasu może więc zapobiegać rozwojowi wady cewy nerwowej. Dodatkowo wpływa on też na produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu chroni twój organizm przed powstaniem anemii. Przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę jest bardzo ważne – intensywny rozwój układu nerwowego następuje w pierwszych tygodniach życia płodu, dlatego jeśli już na początku zabraknie cennych składników, to może dojść do powstania wad, tym bardziej, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży i nie podjęła suplementacji. Z tego względu zalecamy włączenie kwasu foliowego na stałe. Mała dawka (0,4 mg na dobę) zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej aż o 70%!

Witamina D

Suplementacja witaminą D3 w Polsce jest zalecana w okresie jesienno-zimowym, gdy nie jesteśmy w stanie korzystać często z ekspozycji słonecznej. Wiosną i latem zapotrzebowanie na witaminę D3 jesteśmy w stanie pokryć tylko poprzez 20-minutową ekspozycję na promieniowanie. Przy niezbyt korzystnej pogodzie oraz podczas chłodniejszych pór roku zalecamy suplementację, najlepiej w dawce 2000 j.m. na dobę. Witaminę D znajdziesz też w niektórych produktach odzwierzęcych, np. w tłustych rybach. Warto jednak pamiętać, że zjedzenie od czasu do czasu ryby nie zastąpi suplementacji. Niedobory witaminy D3 w ciąży mogą wiązać się  z wystąpieniem cukrzycy lub stanem przedrzucawkowym.  Zbyt mały poziom witaminy D sprawia też, że dzieci mają niską masę urodzeniową oraz problemy z układem kostnym.

Kwasy omega-3 w ciąży

Kobiety w ciąży powinny suplementować kwasy omega-3, ponieważ są one istotne dla rozwoju układu nerwowego. Wpływają m.in. na budowę mózgu oraz na prawidłowe widzenie. Warto wiedzieć, że w diecie przeciętnego człowieka kwasy omega-6 znacząco przeważają nad tymi omega-3, dlatego tym bardziej należy rozważyć suplementacje. Kwasy omega-3 znajdziesz m.in. w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym i w żółtkach jaj, ale i tak warto je suplementować. Kwasy wpływają korzystnie również na organizm matki.

Jod

Zapotrzebowanie na jod w czasie ciąży zwiększa się. To ważna informacja zwłaszcza dla tych kobiet, które mają problemy z tarczycą. Jod powinny jednak suplementować wszystkie ciężarne, ponieważ niedobór tego składnika prowadzi do opóźnienia rozwoju umysłowego. Zbyt małe stężenie jodu ma też wpływ na powstawanie zaburzeń neurologicznych.

Co jeszcze suplementować?

Jeśli podczas ciąży pojawi się anemia, to należy rozpocząć suplementację żelaza – dawka powinna zostać ustalona indywidualnie przez lekarza. U niektórych kobiet w ciąży pojawia się też zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Jeśli odczuwasz skurcze mięśni lub chroniczne zmęczenie, skontaktuj się ze specjalistą, który dobierze dawkę odpowiednią dla twojego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz