Blogpołożna poznań

Rola położnej wykracza daleko poza salę porodową. Warto o tym pamiętać i korzystać z jej wsparcia nie tylko przez cały okres trwania ciąży, ale również już po porodzie. Wsparcie wykwalifikowanej osoby w takich chwilach jest nieocenione. Gdy z każdej strony atakują cię „dobre rady”, dobrze jest mieć pod ręką kogoś, kto udzieli fachowej pomocy.

Położna – dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Niewiele osób wie, że położne mają praktycznie takie same kompetencje do prowadzenia ciąży jak lekarze. Wyjątkiem są badania usg, które muszą zostać przeprowadzone przez lekarza. Kontakt z położną może rozpocząć się na długo przed zajściem w ciążę, gdy kobiecie zależy na opiece przedkoncepcyjnej. Wówczas położna może poinformować pacjentkę o psychicznych i fizycznych zmianach, z jakimi kobieta będzie musiała zmierzyć się w tym wyjątkowym stanie. Dodatkowo położna jest w stanie szybko pomóc przy problemach z zajściem w ciążę. Jako osoba wykwalifikowana, może zaproponować pacjentce wykonanie np. badań w kierunku niepłodności.

Ciężarne, które ukończą 21. tydzień ciąży, mogą zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia dla przyszłych mam są refundowane przez NFZ, ale można uczęszczać na nie również prywatnie. Podczas edukacji w szkole rodzenia położna zapozna rodziców z różnymi zagadnieniami. Niektóre dotyczą przebiegu samej ciąży i porodu, a inne skupiają się bardziej wokół opieki nad noworodkiem. Bardzo ważną częścią pracy położnej jest też poświęcenie czasu samej matce. O ile lekarz czuwa nad przebiegiem ciąży oraz nad zdrowiem matki i dziecka, o tyle położna może też pokazać kobiecie, jak zadbać o siebie podczas ciąży. W skład nauczania wchodzą więc również takie zagadnienia, jak na przykład profilaktyka przeciw rozstępom w ciąży, samopoczucie, współżycie w ciąży oraz depresja poporodowa. Dodatkowo położna może doradzić, jak szybko odzyskać figurę po ciąży oraz pomoże przy problemach z laktacją.  Położna może też zaoferować wsparcie emocjonalne. To bardzo ważne dla przyszłych matek, zwłaszcza dla tych, które spodziewają się pierwszego dziecka. Czas oczekiwania na nie jest często przepełniony wątpliwościami i lekkim stresem, ponieważ kobiety nie wiedzą, czego mają się spodziewać. W takich chwilach położna może doradzić, wesprzeć i uspokoić.

Ciąża prowadzona przez położną

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia, położna, z uwagi na kompetencje, może samodzielnie prowadzić ciążę. Wśród Polek nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie, a szkoda. Bliski kontakt z położną sprawia, że ciąża przebiega bardzo przyjemnie i spokojnie, ale jednocześnie nadal jest to fachowa pomoc wykwalifikowanej osoby. Pomoc jednej położnej, która poprowadzi ciążę od początku jest nieoceniona. Warto wiedzieć, że wsparcie nie kończy się wraz z porodem. Położne odbywają wizyty patronażowe w domu u swoich pacjentek do momentu, aż dziecko ukończy 2. miesiąc życia. Podczas spotkań udzielane są m.in. porady laktacyjne. Dodatkowo wizyty patronażowe obejmują też skontrolowanie stanu matki w okresie połogu oraz rozwoju dziecka. Położna może pomóc i doradzić w kwestii pielęgnacji noworodka, która sprawia problemy wielu początkującym rodzicom.

Pomoc – nie tylko przy ciąży

Nie wszyscy wiedzą o tym, że ze względu na swoje kompetencje, położna może towarzyszyć kobiecie przez całe życie. Zawód ten daje też uprawnienia do wykonywania cytologii oraz do pomocy przy dobieraniu antykoncepcji oraz fachowym wsparciu podczas bolesnych miesiączek. Kontakt z położną jest wskazany również u kobiet w okresie menopauzalnym oraz po operacjach ginekologicznych. Dlaczego? Położna jest w stanie poświęcić kobiecie więcej czasu niż lekarz, a poza fachową wiedzą może wesprzeć też rozmową – to bardzo ważne dla wielu kobiet. Warto korzystać z usług wykwalifikowanych położnych nie tylko podczas ciąży, ale i przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz