Blog

Oczekiwanie na narodziny dziecka to dla rodziców niezwykle ekscytujący czas, który wiąże się z wieloma „pierwszymi razami”. Jednym z nich jest oczywiście przygotowywanie kącika noworodka. Co powinno znaleźć się w domu, w którym niedługo pojawi się maluch? W Internecie znajdziecie sporo poradników na ten temat, ale trzeba przyznać, że w wielu z nich pojawiają się rzeczy zbędne, które przerażają przyszłych rodziców, bo wiążą się z kolejnymi wydatkami. Czego naprawdę będziesz potrzebować w kąciku noworodka?

Rzeczy niezbędne

Łóżeczko – warto kupić takie z regulacją, ponieważ wówczas będzie ono rosło razem z dzieckiem. Roczny maluch bez problemu podniesie się w górę przy szczebelkach, co może być dla niego niebezpieczne – jeśli łóżeczko będzie podniesione zbyt wysoko, to z łatwością z niego wypadnie. Regulacja zapobiegnie takim sytuacjom – materac będzie można znacząco obniżyć, co zapobiegnie ewentualnym ucieczkom malucha. Warto też zwrócić uwagę na materac – powinien mieć odpowiednią twardość, by maluchowi dobrze się w nim spało. Zwróć uwagę na to, by materac był tak samo twardy na całej długości – to zapobiegnie ewentualnym odkształceniom kręgosłupa dziecka. Obecnie najpopularniejsze są materace z kokosowym lub lnianym wkładem.

Przewijak – powinien być ustawiony jak najbliżej łóżeczka. To ułatwi wykonywanie wszelkich zabiegów higienicznych oraz przewijanie malucha już po wieczornej kąpieli. Jeśli to możliwe, wygospodaruj przy przewijaku miejsce na postawienie pojemnika na brudne pieluszki – dzięki temu zaoszczędzisz czas podczas przewijania maluszka.

Wózek dziecięcy – wybór wózka stanowi jedną z największych zagwozdek dla rodziców. W tym przypadku warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ciężar wózka – jeśli mieszkasz w bloku bez windy, pamiętaj o tym, że prawdopodobnie będziesz znosić i wnosić wózek przynajmniej dwa razy dziennie po schodach. Przymierz się dokładnie do wybranego sprzętu i sprawdź, czy podołasz jego ciężarowi. Pierwszym wyborem dla noworodka jest oczywiście gondola. Jeśli zależy ci na wózku, który posłuży dłużej, wybierz ten wielofunkcyjny. Gdy dziecko wyrośnie z gondoli, można go bez problemu przekształcić później w spacerówkę.

Rożek – świetnie sprawdza się zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, które jest jeszcze przyzwyczajone do warunków, jakich doświadczało w brzuchu mamy. Rożek pozwala na ciasne owinięcie maluszka w materiał i zapewnienie mu ciepła. Warto wybrać rożek wykonany z naturalnej tkaniny z prostym zapięciem, na przykład na rzep.

Wanienka do kąpieli – do pierwszego roku życia noworodki zwykle kąpie się w przeznaczonych do tego wanienkach. Na rynku dostępne są zarówno droższe, ceramiczne wanienki, jak i tańsze (i częściej wybierane przez rodziców), plastikowe. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, pamiętaj, by zadbać dodatkowo o matę antypoślizgową – zwiększy bezpieczeństwo maluszka podczas kąpieli. Co więcej, polecamy też wybierać wanienki wzbogacone o stojaki, które umożliwiają bezproblemowe wyłożenie wanienki w wybranym przez siebie miejscu. Przy wanienkach przydają się też termometry do kąpieli, które wskazują, czy woda nie jest zbyt ciepła albo zbyt zimna.

Ochraniacz na łóżeczko – maluchy bardzo często wiercą się podczas snu, dlatego drewniane barierki mogą być dla nich niebezpieczne. Łóżko powinno być zabezpieczone miękkim ochraniaczem, który zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom. Warto wybierać ochraniacze wykonane z naturalnych materiałów i takie, które bez problemu można prać w pralce.

Kocyki – jeden do przykrywania dziecka w domu i jeden do wózka. Przydają się podczas drzemek, spacerów i chłodniejszych dni. Kocyki powinny być wykonane z naturalnych  materiałów. W ostatnich latach bardzo popularne stały się kocyki na bazie polaru minky, które zapewniają nie tylko ciepło, ale też są bardzo estetyczne.

Foteliki do samochodu – fotelik dla noworodka powinien być dostosowany do wieku oraz wagi dziecka. To bardzo ważne, ponieważ nieodpowiedni fotelik może znacząco zmniejszać bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Przed zakupem warto przymierzyć fotelik do naszego samochodu i sprawdzić, czy wyjmowanie z niego dziecka nie będzie problematyczne. Wybierz bezpieczny, ale też komfortowy w użytkowaniu model.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz