Blog

Poród w wodzie, to w naszym kraju w dalszym ciągu mało popularne zjawisko na porodówce. Pierwszy tego rodzaju przypadek odnotowano dopiero w 1996 roku, ale z roku na rok coraz więcej szpitali dysponuje taką usługą.  Obecnie w Polsce istnieje już kilkanaście renomowanych placówek, gdzie kobiety mogą rodzić w środowisku wodnym. Jak wygląda poród w wodzie i jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania, a także inne ciekawostki z tym tematem związane przeczytacie w poniższym artykule.

Jak to się z tym porodem w wodzie zaczęło?

Otóż Igor Czarowski, radziecki badacz i instruktor pływania, żyjący w latach 60- tych wpadł oto sobie kiedyś na pomysł, żeby kobieta rodząca była zanurzona w basenie i w ten sposób rodziła dziecko. Jako pierwszy w historii zaczął więc badać taką metodę rodzenia. Frederic Leboyer – francuski położnik, wprowadził z kolei koncepcję kompania noworodków w ciepłej wodzie zaraz po urodzeniu. Twierdził, że to oswoi stopniowo dziecko do życia poza łonem matki.  Bardziej współczesnym prekursorem tego sposobu rodzenia jest francuski lekarz Michel Odent, założyciel i twórca słynnej na całym świecie kliniki w Pitivier, gdzie kobiety wsłuchane w potrzeby swojego ciała instynktownie wybierają najlepszy dla siebie sposób rodzenia. Michel Odent zauważył, że kobiety bardzo często korzystają z kojącego działania wody. Chcą w niej przebywać podczas silnych skurczów i w trakcie rozwierania szyjki macicy. Wiele z nich pozostaje w wodzie by wyprzeć dziecko.

Jak wygląda poród w wodzie?

Temperatura wody podczas porodu wynosi 36-37 stopni Celsjusza, czyli wynosi tyle, ile temperatura ludzkiego ciała. Kobieta rodząca zanurza się w basenie na głębokość około 60 cm, co  jest wystarczające, by przyjęła wygodną dla siebie pozycję podczas skurczów porodowych. Ogólna temperatura w pomieszczeniu oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza, jest więc nieco wyższa niż standardowa temperatura panująca na co dzień w naszych pomieszczeniach mieszkalnych. Ciepło bardzo pozytywne działa na kobietę rodzącą, odprężając ją i zapewniając wysoki komfort.  Poród od początku do końca jest monitorowany przez lekarzy, położne i pielęgniarki, a więc cały personel medyczny jest zaangażowany w to działanie. Wszystko po to, by kobieta czuła się bezpiecznie i była otoczona fachową opieką. Na chwilę przed samym rozwiązaniem kobieta wychodzi z  basenu, by wzmocnić skurcze parte, dzięki czemu dziecko szybciej pojawi się na świecie. Odpowiednia temperatura powietrza oraz ciepła woda w basenie przyczyniają się do szybszego postępu porodowego, a samo dziecko trafia tak naprawdę do środowiska zbliżonego do tego w brzuszku. Wychodzi bowiem z wody do wody.

Zalety porodu w wodzie

Jeśli macie wątpliwości, co do porodu w basenie – koniecznie przeczytajcie o jego pozytywach.  A trochę ich jest!

Niewątpliwą korzyścią rodzenia w środowisku wodnym jest to, że skurcze porodowe są mniej bolesne. Ciepła woda, w której zanurzona jest kobieta działa relaksująco na układ nerwowo-mięśniowy, a spokojny szum wody koi i odpręża. Matki, które rodziły w wodzie oceniają ogólnie to przeżycie bardziej pozytywnie .Same skurcze porodowe są łagodniejsze niż podczas naturalnego porodu. Stosowanych jest też mniej środków farmakologicznych niż w sytuacji porodu klasycznego. W wodzie kobieta rodząca może wybrać dla siebie wygodne ułożenie ciała, bardziej sprzyjające postępowi akcji porodowej.   Podczas porodu w wodzie lekarze znacznie rzadziej rozcinają krocze pacjentek, gdyż mięśnie w wodzie stają się bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie. Rodzenie w basenie ma też pozytywny wpływ na samego noworodka. Przedostaje się bowiem ze środowiska wodnego do wodnego, a więc jest mniej zestresowane niż ma to miejsce podczas klasycznego porodu. Noworodek mniej łapczywie oddycha, a samo przyjście na świat jest dla niego spokojniejszym doświadczeniem.

Wady porodu w wodzie

Największą wadą rodzenia w basenie z wodą jest mimo wszystko jego słaba dostępność  w szpitalach. Nie każda kobieta może też skorzystać z takiego rodzaju rozwiązania ze względu na sam przebieg ciąży. Każda nieprawidłowość we wczesnych i późnych fazach ciąży, jak chociażby zaburzenia tętna maluszka, problemy kardiologiczne matki, czy złe ułożenie płodu są przeciwwskazaniami. Waga dziecka, a także wady płodu również są przeciwwskazaniem do rodzenia w wodzie. Kobiety będące w ciąży bliźniaczej, raczej nie korzystają z tej formy porodu. Jak widać przyczyn dyskwalifikujących do takiego sposobu  rozwiązania ciąży może być sporo, jednak jeśli wszystko przebiega wzorcowo, to poród  w basenie  jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania.

Dla kogo więc poród w wodzie?

Dla każdej kobiety ciężarnej, której ciąża przebiega prawidłowo i chce po prostu rodzić w środowisku wodnym.

Potrzebne też są konsultacje lekarskie w celu omówienia przebiegu porodu i na pewno przydatna będzie ukończona szkoła rodzenia.

Rozwiązanie ciąży w basenie to na pewno ciekawa alternatywa dla „klasycznego” porodu i szansa na mniej traumatyczne przeżycia niż ma to miejsce podczas wielu, tradycyjnych   porodów w polskich szpitalach.

Autor: Agnieszka Skawińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz