Blogpołożna poznań

Noworodki mają bardzo delikatną skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto dowiedzieć się wcześniej, jak o nią dbać, by nie zaszkodzić maluszkowi i nie doprowadzić do podrażnień.

Zmiana pieluszek

Delikatne ciało noworodka jest podatne na odparzenia. Z tego względu pieluszki malucha należy zmieniać nawet kilkanaście razy dziennie – za każdym razem po oddaniu stolca i mniej więcej co trzy godziny poza tym. Oczywiście, jeśli czujemy, że pieluszka zrobiła się ciężka od moczu, zmieniamy ją od razu, a nie czekamy kilku godzin. Warto podczas rozbierania maluszka dokładnie obserwować jego skórę i wycierać również wszelkie zagłębienia między fałdkami. Po oczyszczeniu można posmarować skórę cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom. Jeśli to możliwe, zalecamy też podczas zmiany pieluszki pozwolić poleżeć maluchowi dłuższą chwilę z nagą pupą – dzięki temu skóra nieco pooddycha.

Kąpiele noworodka

Przed rozpoczęciem kąpieli dziecka należy przygotować starannie całe pomieszczenie. W miejscu, w którym maluch jest kąpany, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę. O ile latem to nie będzie problematyczne, o tyle zimą często łazienkę trzeba dodatkowo nagrzać zanim rozbierzemy dziecko. Z tego względu o przygotowaniu kąpieli należy zacząć myśleć już kilkanaście minut wcześniej. Poza tym polecamy przynieść wcześniej do łazienki kosmetyki myjące (mydełko i szampon), balsam do ciała, ręczniki, piżamkę do spania oraz nową pieluszkę.

Jak powinna wyglądać sama kąpiel? Najpierw trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy woda nie jest zbyt zimna lub zbyt gorąca, polecamy zainwestować w termometr, który pozwoli na bieżąco sprawdzić stan wody. Temperatura optymalna dla noworodków to 37ºC. Do wanienki wkładamy noworodka z oczyszczoną wcześniej skórą (tj. zdejmujemy pieluszkę i wycieramy go, jeśli istnieje taka potrzeba). Ciało myjemy dokładnie, używając do tego odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Mydełka warto dobierać zależnie od stanu skóry malucha. Jeśli skóra jest mocno przesuszona, to należy stosować produkty wzbogacone o emolienty, które natłuszczają i pozwalają na odbudowanie płaszcza hydrolipidowego naskórka. Jeśli natomiast dziecko nie ma problemów z przesuszeniem, to można używać zwykłego mydełka dla dzieci.

Ciemieniucha u noworodka – jak pielęgnować?

Pojawienie się ciemieniuchy jest dla wielu mam powodem do niepokoju. Uspokajamy – ciemieniucha nie ma związku z nieprawidłową higieną! Jej powstanie wynika m.in. ze zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele noworodka. Jeśli zauważysz u swojego malucha specyficzny, łuskowaty naskórek występujący w okolicy ciemiączki, to prawdopodobnie masz do czynienia z tą przypadłością. Na ciemieniuchę bardzo dobrze działa oliwka dla dzieci – warto nakładać ją na główkę malucha przed każdym myciem, by nawilżyć skórę i umożliwić jej powrót do normalnego stanu.

Pielęgnacja miejsc intymnych

U dziewczynek należy pamiętać o tym, że przy oczyszczaniu skóry musimy kierować się od cewki moczowej w kierunku odbytu, a nie na odwrót, by nie doprowadzić do zakażenia. U chłopców z kolei należy unikać ciągnięcia na siłę napletka – u niemowląt jest on przyklejony do prącia i jest to zjawisko zupełnie normalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz