Blog

Jeśli masz zwierzęta w domu, a niedługo pojawi się nowy lokator – niemowlę,  pamiętaj o kilku ważnych sprawach, by twoje dziecko było bezpieczne, a zwierzę nie czuło się odtrącone. Jeśli wszystko będzie prawidłowo przygotowane – noworodek i nasz pies lub kot będą świetnymi kompanami dnia codziennego. Dziecko będzie czerpało ogromne korzyści z obcowania z naszym pupilem, a on sam także będzie szczęśliwy z obecności nowego lokatora.

Spacery

Dobrym pomysłem jest oswajanie pieska do spacerów obok wózka. Warto rozpocząć taką naukę zanim dziecko przyjdzie na świat. Ważne, aby nauczyć psa trzymania się przy wózku i natychmiastowego wracania, gdy tylko go zawołasz. Przywiązywanie go do wózka nie jest dobrym rozwiązaniem – pod wpływem szarpnięcia zwierzęcia wózek mógłby się nawet przewrócić.

Dziecięcy pokój

Zanim niemowlę pojawi się w naszym domu, do przygotowanego wcześniej pokoju warto wprowadzać psa lub kota. Obecność łóżeczka, dziecięcych zabawek, ubranek – oswoi zwierzę z nowym otoczeniem i będzie dobrą okazją do ustalenia nowych zasad. Przede wszystkim uczymy, że nie należy wskakiwać do dziecięcego łóżka, gryźć jego zabawek i ubranek. Jeśli zrobimy to dosyć wcześnie – zwierzę będzie wiedziało, że przebywanie w pokoju bobasa może być interesujące, ale odbywa się na pewnych zasadach.

Zwierzak nie powinien nigdy mieć wstępu do pokoju dziecięcego bez nadzoru rodzica lub osoby dorosłej. Nie powinniśmy też zostawiać maluszka samego ze zwierzęciem.

Poznajmy się

Aby oswoić zwierzę z noworodkiem możemy dać mu do powąchania ubranka maluszka. Może też pod naszym nadzorem przeprowadzić własne badania, czyli powąchać i obejrzeć dzieciątko. Noworodek też przy okazji ma szansę na oswojenie się z zapachem zwierzęcia i w miarę upływu dni i tygodni do jego obecności.

Zwróć uwagę, w jaki sposób pies reaguje, gdy bierzesz noworodka na ręce – czy pojawiają się jakieś oznaki wrogości (warczenie, stroszenie sierści itp.), czy jest to może obojętność ? Nie pozwalaj nigdy na szczekanie lub warczenie na dziecko! 

Okazywanie czułości i zainteresowania zwierzęciu

Dla psa lub kota obecność dziecka może być pewnego rodzaju zagrożeniem. Dziecko to intruz, który zabiera czas i czułość zarezerwowane do tej pory dla nich. W konsekwencji pies może zacząć np. niszczyć mieszkanie, a kot znaczyć terytorium moczem. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, w ciągu dnia nie zapomnijmy zatroszczyć się o kota lub psa. Wystarczy naprawdę niewiele – regularne podawanie posiłków, chwila na zabawę, głaskanie, branie na kolana. Warto też przed pojawieniem się dziecka, nauczyć nasze zwierzę samodzielnej zabawy.

Higiena

Bardzo ważne jest dbanie o higienę w domu, gdzie przebywa dziecko i na co dzień mieszka nasz zwierzak.  Miski z wodą i pokarmem, a także kuwety czy legowiska trzeba postawić z dala od miejsc, gdzie może dostać się dziecko. Regularnie wyczesujmy sierść zwierzęcia oraz myjmy mu łapy po spacerze, szczególnie w deszczowe dni. Po zabawie ze zwierzęciem pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk sobie i dziecku. Pamiętajmy także o odrobaczaniu zwierzątka i o wszystkich jego szczepieniach. Raczej nie pozwalajmy na lizanie noworodka , gdyż szorstki język zwierzęcia nie będzie miłą pieszczotą dla dziecka.

A co gdy dziecko ma alergię?

Jeśli alergik ma kontakt ze zwierzęciem, który stopniowo dawkujemy, to czasem może to zadziałać jak odczulanie. Wszystko jest zależne od stopnia nasilenia alergii u dziecka, dlatego ostateczną decyzję podejmuje alergolog razem z rodzicami.

Pamiętajmy też, że przesadna sterylność może prowadzić z kolei do uczuleń!

Zwierzę w domu to mnóstwo zalet

Kontakt ze zwierzakiem uczy dziecko szacunku i wrażliwości dla innych istot. Rozwija się też w nim empatia. Dziecko zauważa z czasem, że zwierzę ma swoje potrzeby i że nie można go do niczego zmuszać. Zwierzęta działają uspokajająco na psychikę dziecka. Uczą starsze dzieci odpowiedzialności i dbania o żywe stworzenie.

Dlatego noworodek kontra zwierzę w domu, to może być bardzo rozwijające i ciekawe połączenie. Jeśli kochamy zwierzęta i nie chcemy rezygnować z ich udziału w naszym życiu, to przyjście na świat dziecka nie musi tego zmieniać!

Autor: Agnieszka Skawińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz