Blogpołożna poznań

Teoretycznie wszyscy już wiemy, że „ciąża to nie choroba”, ale w praktyce kobiety ciężarne bardzo często rezygnują z aktywności fizycznej, ponieważ obawiają się, że zrobią krzywdę maluchowi. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej od lekarza, ćwiczenia są nawet zalecane – pomogą ci przygotować się do porodu.

 

Poród a aktywność fizyczna

Sam poród jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu kobiety i dlatego właśnie warto przygotować się do niego odpowiednio. Dzięki aktywności fizycznej możesz znacząco poprawić wydolność oddechową, która wpłynie na późniejsze funkcjonowanie układu oddechowego. Dodatkowo ruch sprawia, że poprawia się krążenie krwi. Warto wiedzieć, że w ciąży kobiety czasem mogą mieć problemy z krążeniem przez zmiany hormonalne – dlatego niektóre panie cierpią np. na częste bóle nóg czy obrzęki. Wynika to też z tego, że ilość krwi w organizmie zwiększa się. Dzięki aktywności fizycznej możesz zmniejszyć obrzęki i usunąć nadmiar wody z organizmu. Przy problemach z krążeniem nawet codziennie spacery po kilka kilometrów mogą przynieść ogromną poprawę samopoczucia! Jeśli obawiasz się wykonywania standardowych treningów, wypróbuj np. nordic walking. To stosunkowo łagodna aktywność fizyczna, która pozwala zachować formę i jednocześnie odciąża kręgosłup.

Zalety aktywności fizycznej w ciąży

Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawisz przemianę materii, zapobiegając tym samym powstawaniu zaparć. Dodatkowo wzmocnisz serce – to ważne również w kontekście wspomnianej powyższej zwiększonej ilości krwi; serce musi wykonywać cięższą niż zwykle pracę, warto więc zapewnić mu odpowiednie wsparcie w postaci aktywności fizycznej. Badania pokazują, że u kobiet, które ćwiczyły podczas ciąży, rejestruje się krótszy czas porodu. Ma to związek ze szybszym rozwarciem szyjki macicy. Dodatkowo sam czas regeneracji po porodzie również skraca się, dzięki czemu aktywne mamy szybciej czują się lepiej i cierpią na mniejsze bóle. Ćwiczenia mogą też zapobiegać obniżaniu się nastroju – jak wiadomo, aktywność fizyczna wpływa na wytwarzanie się endorfin, czyli „hormonów szczęścia”. Nawet umiarkowany ruch może więc poprawić samopoczucie przyszłej mamy i zapobiegać rozwojowi baby bluesa.

Co ćwiczyć w ciąży?

Najbardziej wskazane aktywności dla kobiet ciężarnych to: spacery, pływanie, pilates i nordic walking. Ze spokojnych spacerów można korzystać przez cały czas trwania ciąży. W pierwszym trymestrze nie powinno wykonywać się nadmiernie wysiłkowych ćwiczeń, ponieważ może to doprowadzić do poronienia. Jeśli jednak nie chcesz siedzieć bezczynnie na kanapie, to właśnie wtedy spacery sprawdzą się idealnie. Również z basenu warto korzystać w ciąży – pływanie odciąża kręgosłup, dzięki czemu może przynieść dużą ulgę przy nawracających bólach w dolnej części kręgosłupa. Odpowiednio wykonywany pilates pozwoli ci zachować formę – unikaj jednak ćwiczeń, przez które mogłoby dojść do zachwiania równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz