Blogpołożna poznań

Wiele mówi się o tym, że ciąża to nie choroba, ale z drugiej strony kobiety spodziewające się dziecka często muszą znosić nieprzyjemne dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie nieprzyjemności można wytłumaczyć zmianami, jakie zachodzą w twoim ciele. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami mogą (choć nie muszą) mieć problemy ciężarne.

Nudności i wymioty

Rzecz, która najbardziej kojarzy się z pierwszym trymestrem ciąży. Poranne nudności bardzo często towarzyszą kobietom, które oczekują dziecka. Często wiążą się one też z nagłą zmianą smaków. Panie mogą zaobserwować u siebie na przykład niechęć do potraw, które do tej pory bardzo lubiły. Na nudności może pomóc woda ze świeżo startym imbirem. Niektórym kobietom ulgę przynosi też zjedzenie kilku migdałów.

Zmęczenie

Pierwsze tygodnie ciąży to czas, w którym twój organizm zużywa mnóstwo energii. Potrzebuje jej m.in. do produkcji większej ilości krwi. Warto o tym pamiętać i nie przejmować się nadmiernie zmęczeniem. Zadbaj o siebie. Znajdź czas na odpoczynek. Korzystaj z drzemek i pamiętaj o racjonalnym żywieniu.

Puchnięcie nóg i rąk

To dotyczy zwłaszcza drugiego i trzeciego semestru ciąży. Wtedy możesz doświadczać nieprzyjemnego puchnięcia ciała, które najczęściej pojawia się wieczorem. Na tę dolegliwość najlepiej pomaga picie wody przez cały dzień. Pamiętaj o niewielkich łyczkach – woda pomaga zmniejszyć opuchliznę i poprawi twoje samopoczucie.

Zgaga

Za zgagę w ciąży odpowiedzialny jest progesteron. To hormon, który wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego. W efekcie treść pokarmowa przedostaje się do przełyku i sprawia, że odczuwamy nadkwasotę. Zgagę można zwalczać np. dzięki herbacie z imbiru. Poza tym spożywaj małe porcje i przeżuwaj żywność powoli – dzięki temu unikniesz dyskomfortu po jedzeniu.

Bóle pleców

W drugim i trzecim trymestrze możesz zacząć odczuwać ból. Nic dziwnego – twój organizm musi poradzić sobie z dodatkowym ciężarem, który zwiększa się z dnia na dzień. Dlatego warto od początku ciąży zadbać o lekką aktywność fizyczną, na przykład o jogę, która wesprze twój kręgosłup. Polecamy też chodzenie na basen – w wodzie odciążysz układ kostny i dzięki temu odprężysz się.

Bóle głowy

To kolejna dolegliwość, która często towarzyszy ciężarnym. Wynika ona przede wszystkim ze zmian ciśnienia. Jeśli chcesz zapobiec bólom głowy, pamiętaj, by powoli wstawać z krzeseł czy z pozycji leżącej. Dbaj o wypoczynek i dotleniaj się w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz