Blogszkoła rodzenia poznań

Dieta ma ogromny wpływ na płodność, dlatego nie powinnyśmy lekceważyć sposobu odżywiania wtedy, gdy staramy się o dziecko. Warto wiedzieć, że wiele witamin i minerałów ma bezpośredni wpływ na naszą płodność. Niedobory pewnych składników mogą zmniejszać szansę na zajście w ciążę. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, sprawdź, po jakie składniki powinnaś sięgać, by szybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty. 

 

Działania długofalowe

Warto wiedzieć, że to, co spożywamy dziś, może mieć wpływ na zdrowie gamet żeńskich i męskich za trzy miesiące. Oznacza to, że jeśli chcesz zacząć starać się o dziecko za jakiś czas, już teraz powinnaś zadbać o swoje żywienie. Kluczowe jest stosowanie zdrowej, zróżnicowanej diety, bogatej we wszystkie mikro- i makroelementy. Jeśli chcesz poprawić płodność, postaraj się odstawić używki. Alkohol i papierosy mogą negatywnie wpływać na zdrowie i zmniejszać szansę na zajście w ciążę. Z pewnością nieraz słyszałaś o zbilansowanym żywieniu. Co to oznacza w praktyce? Powinnaś jeść jak najbardziej różnorodnie; jeśli warzywa – to te o odmiennych barwach (ponieważ np. te pomarańczowe zawierają sporo beta-karotenu, a zielone – chlorofilu), jeśli węglowodany, to nie tylko makarony, ale też ryż i kasze. Przy spożywaniu mięsa również warto dbać o urozmaicenie – kurczaka czy indyka warto wzbogacić czasem o chude, czerwone mięso, które jest bogate w żelazo.

Witaminy na płodność

Na te witaminy warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Witaminy z grupy B

Te witaminy są bardzo ważne dla kobiet starających się o dziecko, ponieważ mają  bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Szczególną rolę odgrywa tu witamina B6. Gdy w organizmie dochodzi do jej niedoborów, to wzrasta poziom estrogenów i równocześnie maleje poziom progesteronu. Skutkiem tego może być poronienie; przy niskim poziomie progesteronu możesz mieć problem z utrzymaniem ciąży. Dobre źródła witaminy B6 to m.in.: otręby i zarodki pszenne, kasza gryczana, indyk, makrela, łosoś i jaja.

Duże znaczenie przy staraniach o dziecko odgrywa też witamina B12. Wpływa ona grubość endometrium błony śluzowej, dzięki czemu zwiększa szanse na zagnieżdżenie się zarodka. Dodatkowo odpowiedni poziom witaminy B12 zmniejsza ryzyko poronienia. Tę witaminę znajdziesz zwłaszcza w produktach pochodzenia zwierzęcego, a więc na przykład w mięsie wołowym, podrobach, rybach, serach, owocach morza i jajach.

  • Witamina E

Ten związek chemiczny nie bez powodu bywa nazywany witaminą młodości i płodności. Witamina E sprawia, że komórki jajowe starzeją się wolniej; ponadto ma też wpływ na owulację oraz na endometrium, czyli na błonę śluzową macicy. Znaczące niedobory witaminy E mogą nawet doprowadzić do niepłodności! Co ciekawe, ta witamina ma też duży wpływ na płodność ojców – badania pokazały, że poprawia ona jakość spermy oraz żywotność plemników. Witaminę E można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego: w olejach, orzeszkach ziemnych, migdałach i orzechach włoskich, ale też w maśle, jajach i mleku.

  • Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, co sprawia, że chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Dzięki temu jest w stanie lepiej przygotować twoje ciało na ciążę – chroni komórkę jajową przed szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo witamina C  ma też wpływ na długość fazy lutealnej. Duże dawki tej witaminy znajdziesz np. w żółtej i czerwonej papryce, brukselkach, brokułach, czarnych porzeczkach i kiwi.

  • Witamina D

Ta witamina wpływa nie tylko na mineralizację kości i nasze zdrowie psychiczne, ale również na układ hormonalny. Witamina D przede wszystkim spowalnia starzenie się komórek jajowych oraz wspomaga proces tworzenia  hormonów płciowych. Warto pamiętać, że w okresie od września do kwietnia wszyscy powinniśmy suplementować tę witaminę – w polskim klimacie nie mamy wówczas wystarczającego dostępu do promieni słonecznych, co może skutkować pojawieniem się niedoborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz