Blogpołożna poznań

Wiele mówi się o tym, że podawanie mleka matki noworodkom i niemowlętom ma dla nich fundamentalne znaczenie. I nic dziwnego – karmienie piersią to najlepszy sposób na zapewnienie  dziecku odpowiedniego wsparcia immunologicznego i zadbanie o jego prawidłowy rozwój. Nie bój się samego karmienia – nawet jeśli masz wrażenie, że nie dasz rady, to zawsze możesz skorzystać z pomocy doświadczonych kobiet i położnych, które chętnie wesprą cię w trudnych chwilach. Sprawdź, jakie znaczenie ma mleko matki dla rozwoju dziecka!

Skład kobiecego mleka

Mleko kobiety jest pełnowartościowym pokarmem. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dzięki temu w pierwszych miesiącach życia maluch nie musi przyjmować innych pokarmów – samo mleko wystarcza do zaspokojenia jego potrzeb. Warto wiedzieć, że skład mleka zmienia się. Bezpośrednio po narodzinach piersi wytwarzają specjalne mleko nazywane siarą. To substancja o żółtym zabarwieniu, którą można nazwać pierwszą szczepionką dla malucha – zawiera całą masę składników, które mają wspierać działanie układu immunologicznego dziecka. W siarze znajdziesz m.in. przeciwciała, białe krwinki, witaminy A, E oraz K. Siara bardzo dobrze wpływa też na jelita noworodka, ponieważ poprawia ich szczelność.

Organizm kobiecy produkuje siarę krótko. Stopniowo przechodzi ona w mleko przejściowe, które pojawia się u kobiet między trzecim a piątym dniem; mleko to można poznać po lekko pomarańczowej barwie. Kolejny etap to już produkcja mleka dojrzałego. Zawiera ono mniej białek w porównaniu do siary, ale również jest bardzo wartościowym i bogatym produktem. W mleku matki można znaleźć między innymi enzymy wspierające układ trawienny oraz hormony, które wpływają na procesy energetyczne. Mleko zawiera też immunoglobulinę sekrecyjną, która wykazuje działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Poza tym jest ono bogate również w: bakterie Lactobacillus , które wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego, w cholesterol, który odgrywa ogromną rolę w rozwoju mózgu noworodka, a także w witaminy, które wpływają na układ kostny oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Karmienie piersią wypełnia dzienne zapotrzebowanie malucha na składniki odżywcze w 100%! Wbrew temu, co czasem się powtarza, mleko nie może być „zbyt słabe” – 50% jego składu to tłuszcze, które zapewniają dziecku odpowiednią dawkę energii.

Co ciekawe, skład mleka zmienia się w zależności od pory dnia. Mleko wieczorne zawiera więcej tryptofanu, czyli aminokwasu, który ułatwia maluchowi zasypianie. W nocy mleko staje się bardziej kaloryczne, ponieważ jest również bogatsze w tłuszcz. Dlatego właśnie zaleca się częściej przystawiać w nocy do piersi te dzieci, które mają problem z osiągnięciem odpowiedniej masy ciała.

Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem dziecka mleko wcale nie traci swoich właściwości. Nieprawdą jest, ze po ukończeniu kilku miesięcy życia malucha mleko stanie się bardziej wodniste. Nadal jest ono pełnowartościowym pokarmem, doskonale wspierającym funkcjonowanie niemowlęcia.

Gra hormonów

Karmienie piersią ma też duże znaczenie dla matki. Gdy dziecko spożywa mleko, zwiększa się produkcja hormonów: prolaktyny i oksytocyny. Dzięki temu między maluchem i matką wytwarza się więź. Maluch uspokaja się, ponieważ czuje bicie serca matki oraz jej bliskość, mama z kolei może obserwować maleństwo i utrzymywać z nim kontakt wzrokowy.

Mleko kobiece a mleko sztuczne

Nie ma wątpliwości co do tego, że mleko kobiece wygrywa w tym zestawieniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia dziecku doskonale rozwiniętą florę bakteryjną. Dzieci karmione mlekiem sztucznym zwykle nie mają aż tak bogatej flory, co może sprzyjać częstszemu chorowaniu i zapadaniu na infekcje. Dodatkowo mleko kobiece sprzyja lepszemu przyswajaniu niektórych składników, na przykład żelaza. Ponadto dzieci, które były karmione mlekiem matki, rzadziej chorują na cukrzycę w porównaniu do tych, które od początku dokarmiano mlekiem sztucznym. Podawanie mleka modyfikowanego wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania go, co może być problematyczne w przypadku różnych wyjazdów. Matka karmiąca piersią nie ma tego problemu – mleko będzie ‘gotowe’ do podania w dowolnej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz