Blog

KTG płodu, czyli inaczej badanie kardiotokograficzne, to jedno z tych badań, które musi zostać wykonane u każdej ciężarnej. Czym jednak dokładnie jest KTG, kiedy jest wykonywane i na czym polega? Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy i nie wiesz, czego spodziewać się po badaniu, nie martw się – wszystko Ci wytłumaczymy!

KTG – czym jest badanie?

KTG to badanie, które umożliwia zarówno zarejestrowanie pracy serca płodu, jak i czynności skurczowej macicy. Kontrola jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna. Badanie wykonuje się pod koniec ciąży, w okresie spodziewanego porodu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których KTG można wykonywać wcześniej, np. w 25 tygodniu ciąży. Dotyczy to głównie ciąż mnogich oraz zagrożonych – wówczas puls płodu kontroluje się już na wcześniejszych etapach. Wskazaniami do wykonania wcześniejszego KTG są również: krwawienia z pochwy, stwierdzona cukrzyca , nadciśnienie tętnicze czy wady serca u dziecka.

Przebieg badania

Podczas badania ciężarnej zakłada się dwa pasy z czujnikami: jeden monitoruje wyłącznie puls malucha, a drugi sprawdza skurcze macicy. Zwykle pasy umieszcza się na brzuchu, ale istnieją wyjątkowe sytuacje, które umożliwiają założenie elektrody we wnętrzu macicy. Dzięki temu można szybciej reagować w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona.

Jak często robi się KTG?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma wskazań do wcześniejszego wykonania KTG, lekarze zalecają wykonanie pierwszego badania dopiero w 38. tygodniu ciąży. Od tego momentu do wyznaczonego terminu porodu KTG wykonuje się raz w tygodniu. W sytuacji, gdy wyznaczony termin zostanie przekroczony, KTG zwykle wykonuje się co 2-3 dni.

Warto wiedzieć, że badania KTG można wykonywać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.

Co daje badanie KTG?

Dzięki badaniu można stwierdzić, czy serce malucha bije prawidłowo. Istnieją określone normy, na podstawie których ustala się stan zdrowia malucha. O prawidłowej akcji serca mówimy, gdy wynosi ona od 110 do 160 uderzeń na minutę. Bradykardię stwierdza się, gdy liczba uderzeń płodu jest poniżej 110 na minutę przez przynajmniej 3 minuty (wówczas serce bije zbyt wolno). Z kolei tachykardię, czyli częstoskurcz serca, stwierdza się wtedy, gdy liczba uderzeń wynosi ponad 160 na minutę przez przynajmniej 10 minut.

Z badania można również wyczytać podstawowe informacje o oscylacji serca. Dzięki temu można stwierdzić na przykład, czy u dziecka występuje niedotlenienie albo czy pępowina nie uciska jego szyi.

Problemy z odczytaniem KTG

Czasem odczytanie wyników KTG jest bardzo trudne. Takie sytuacje są rzadkie, ale jednak zdarzają się – mają związek z niektórymi chorobami przewlekłymi oraz problemami z układem krążenia. Poza tym jednak odczytanie wyników nie powinno być problemem – jeśli występują jakieś nieprawidłowości, warto po prostu spróbować zmienić pozycję. Czasem wystarczy, że ciężarna źle się ułoży i przeprowadzenie badania będzie niemożliwe, ale już po zmianie ułożenia wszystko powinno wrócić do normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz