W pierwszej części cyklu omówiliśmy pięć miesięcy życia dziecka. Zachęcamy do zapoznania się z częścią drugą. Warto dowiedzieć się co nieco o skokach rozwojowych, nowych umiejętnościach nabywanych przez maluchy i o tym, jak jak zachęcać je do dalszego rozwoju.
Szósty miesiąc życia dziecka
Sześciomiesięczne niemowlę jest w stanie załapać koordynację nogi, rąk i ust, dlatego nie dziw się, jeśli zacznie zajadać swój duży palec u nogi. Dziecko chętnie korzysta ze swojego wygimnastykowania – w czasie, gdy jeszcze nie chodzi, będzie usiłowało chwytać stópkami różne rzeczy. Dlatego właśnie maluchom nie powinno się zakładać bucików. W szósty miesiącu Twoje dziecko będzie już znacznie bardziej sprawne. Bez problemu chwyci podane mu przedmioty, a ponadto będzie chętnie zmieniać pozycje.
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecko będzie coraz więcej gaworzyć i składać sylaby, dlatego warto dodatkowo zachęcać je do tego, naśladując dźwięki.
To też ważny etap ze względu na rozwój przewodu pokarmowego. Od tego miesiąca możesz zacząć podawać maluchowi pokarm inny niż mleko. Na początek warto zacząć od warzyw, by nie przyzwyczajać dziecka od razu do słodkiego smaku. Wskazane są marchewki, ziemniaki czy brokuły. Później można też sięgać po owoce, na przykład po jabłka, gruszki czy banany.
Szósty miesiąc to bardzo dobry moment na zmianę wózka. Dziecko znacznie lepiej przyjmie podróże w spacerówce niż w gondoli, ponieważ dzięki temu będzie mogło obserwować otaczający je świat. Oczywiście, nie sadzamy jeszcze dziecka w pozycji siedzącej, wybieramy raczej taką półleżącą.
Siódmy miesiąc życia dziecka
Siedmiomiesięczne dziecko jest w stanie samodzielnie podciągnąć się do góry i usiąść, choć robi to jeszcze dość niepewnie. Może też przy pomocy rodzica stanąć na nóżki, a później będzie je zginać i prostować. To przygotowanie do nauki chodzenia! Oczywiście, jeszcze za wcześnie na ten etap, dlatego nie ciągniemy dziecka na siłę ani nie zmuszamy go do wstawania – pomagamy mu na tyle, na ile samo ma na to ochotę. Siódmy miesiąc życia to też czas, w którym maluch może rozpocząć pełzanie. W tym okresie życia maluszek swobodnie przekręca się z pleców na brzuszek lub podciąga się do siedzenia. Wskazane jest więc zapewnienie mu bezpiecznego podłoża, np. dużej maty, po której będzie mógł swobodnie wędrować pod okiem bliskich.
Na tym etapie da się też zauważyć rozwój pamięci długotrwałej u dziecka. Maluch może rozpoznawać osoby, których nie widział przez kilka tygodni i reagować radością na ich obecność. Siedmiomiesięcznemu niemowlęciu można też wprowadzać nowe produkty do diety, m.in. kaszę czy mięso. To czas na poznawanie nowych smaków – warto z tego korzystać! Tym bardziej,, że w 7. miejscu pojawia się też lepsza umiejętność żucia, dlatego maluch stopniowo może rozpoczynać naukę samodzielnego jedzenia (oczywiście – pod czujnym okiem rodziców).
Ósmy miesiąc życia dziecka
W ósmym miesiącu dziecko zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Dlatego właśnie z radością będzie upuszczać wszystkie zabawki i obserwować, jak spadają. W ósmym miesiącu dzieci zwykle już siadają bez problemu, mogą też powoli próbować wstawać np. dzięki podtrzymywaniu się mebli. Warto też stopniowo przyzwyczajać maluszka do raczkowania. Możesz układać mu zabawki w niewielkiej odległości i zachęcać go do tego, by przypełzało po nie samodzielnie.
Ósmy miesiąc życia to też czas, w którym dziecko zwiększa nieco swoją uwagę. Jest w stanie dłużej utrzymać ją np. na czytanej książeczce, dlatego warto korzystać z tej opcji i przyzwyczajać maluszka do regularnego, wspólnego czytania. W tym okresie życia dziecko potrafi również utrzymać w ręce samodzielnie owoc (np. banana) i zajadać go. Oczywiście, wszystko pod kontrolą rodziców – nie zostawiamy malucha bez opieki!
W związku z tym, że ruchliwość maluszka znacząco się zwiększa, warto zadbać o zabezpieczenie domu. Unikamy stawiania w pobliżu dziecka trujących roślin; warto też przemyśleć zabezpieczenie ostrych krawędzi oraz kontaktów. Jeśli mieszkacie w domu piętrowym, to wskazany jest również montaż barierek ochronnych, które uniemożliwią dziecku wejście na schody.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
W dziewiątym miesiącu życia bardzo wyostrzają się zmysły maluszka. Może to na przykład objawiać się poprzez zamiłowanie do muzyki – maluch może chętnie reagować na rytmiczną muzykę, choć nie tylko. Na tym etapie ciekawym urozmaiceniem mogą być zabawki grające, w tym grzechotki czy piszczące zwierzątka.
Po ukończeniu 9. miesiąca maluszek coraz lepiej radzi sobie z jedzeniem. Dbajmy więc o urozmaiconą dietę. Nie serwuj dziecku wyłącznie gotowych obiadków ze słoiczków. Maluch może z powodzeniem spożywać to, co ty (oczywiście – jeśli jego wiek na to pozwala!). Zupy, kluski z rozdrobionym mięsem i warzywami czy ziemniaki: dbaj o urozmaicenie na talerzu! Pamiętaj jednak, że pokarm dla maluszka powinien być delikatnie doprawiony. Nie serwujemy dziecku ostrych czy mocno doprawionych potraw.
W dziewiątym miesiącu świetnym wsparciem dla rozwoju mięśni dziecka może być basen. Nie każdemu maluchowi spodoba się ta forma wypoczynku, jeśli jednak twoje dziecko nie boi się wody i dobrze reaguje na codzienne kąpiele, to warto spróbować tej formy aktywności.
W dziewiątym miesiącu często wyżynają się górne, boczne siekacze. Ułatwiają one dziecku rozdrabnianie pokarmu, dlatego stopniowo możemy wprowadzać kolejne stałe pokarmy (a także takie zmielone na papkę – dziecko będzie chciało gryźć!).
Dziecko coraz bardziej świadomie używa też np. ciągu samogłosek czy sylab do nazwania określonej czynności czy rzeczy (zabawki, karmienia piersią, picia itd.).
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Dziesięciomiesięczne dziecko chętnie raczkuje i staje przy meblach. Teraz najprawdopodobniej poznasz znaczenie powiedzenia „żywe srebro” – twoje dziecko będzie absolutnie wszędzie! Dlatego w tym czasie szczególnie istotne jest zadbanie o bezpieczną przestrzeń dla dziecka. Co ważne, maluch może stopniowo tracić zainteresowanie karmieniem piersią. Nadal jest ono ważnym elementem jego rutyny – gwarantuje bliskość z matką – ale coraz bardziej interesujący staje się dla niego nowy pokarm. Maluszek może też zacząć świadomie budować relacje. Matka jest dla niego najważniejszą osobą i dlatego gdy znika, będzie reagował płaczem i lękiem. Maluch zacznie też inicjować „rozmowy” poprzez gaworzenie i będzie oczekiwał reakcji. To ważne, by odpowiadać na jego zaczepki i nie pozostawiać maluszka bez odpowiedzi. Na tym etapie warto zabawiać maluszka np. powtarzaniem dźwięków różnych zwierząt. Dobrze jest przy tym pokazywać konkretne zwierzę, by dziecko szybciej je kojarzyło. Dziecko, do którego dużo się mówiło przez ostatnie miesiące, może zacząć świadomie używać pewnych sylab, np. ma-ma, ta-ta czy pa-pa.
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc to czas, w którym maluch zaczyna coraz bardziej interesować się światem. Do tego stopnia, że może świadomie oddalać się od mamy, np. poprzez raczkowanie. Jednocześnie będzie chciał kontrolować, czy rodzicielka jest w pobliżu, by czuć się bezpiecznie. Warto zachęcać maluszka do aktywności i działać spokojnie – nie krzyczeć ani nie rzucać mu się na ratunek. W ten sposób utrwalamy w nim przekonanie, że świat jest niebezpieczny i trzeba cały czas trzymać się jak najbliżej mamy.
Jedenastomiesięczne dziecko bez problemu poradzi sobie z kubkiem niekapkiem, coraz lepiej operuje też żywnością, którą dostaje do rączki. Niestety, sprawniejsze operowanie dotyczy też… otwierania wszelkich szuflad. Warto więc zabezpieczyć je za pomocą odpowiednich blokad, by uniknąć nabijania guza i innych nieprzyjemności. W tym okresie życia maluszka możesz zacząć wprowadzać nabiał – jogurty, twarożki czy kefiry. Oczywiście, wszystko w odstępie kilku dni, by obserwować, czy maluch nie ma alergii. Uczulenie na nabiał jest u maluchów rzeczą dość powszechną, dlatego pod tym względem dietę rozszerzamy ostrożnie.
Dwunasty miesiąc życia dziecka
Mniej więcej w tym miesiącu maluch rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem. Naturalnie, nadal może wymagać wsparcia, np. poprzez trzymania za rączkę, z czasem jednak jego kroki będą coraz bardziej pewne. W dwunastym miesiącu maluch jest w stanie też coraz precyzyjniej chwytać i układać przedmioty, dlatego powinien poradzić sobie z wieżą budowaną z większych klocków. Dobrze sprawdzą się też różne układanki czy puzzle. Po upływie 1. roku życia nadal możesz spokojnie karmić piersią. Jeśli jednak zrezygnowałaś z tego, to zadbaj o uzupełnienie diety maluszka o źródło nabiału. Może być to na przykład jogurt. Unikaj jednak tych wzbogacanych cukrem, kierowanych pozornie do dzieci – zdecydowanie nie są najlepszym wyborem! Lepiej sprawdzi się np. zwykły jogurt naturalny z owocami.