Blog

Ogłoszona pandemia niewątpliwie budzi niepokój wśród wielu ludzi. Objęte są nią również kobiety ciężarne. Nic dziwnego – codziennie dociera do nasz naprawdę mnóstwo informacji. Warto jednak nie panikować i postarać się myśleć racjonalnie – dzięki temu zwiększamy szansę na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa. Czy będąc w ciąży można zachorować na koronawirusa? Czy ma on wpływ na dziecko? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy was do zapoznania się z najnowszymi badaniami!

 

Czy koronawirus jest niebezpieczny w ciąży?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o samym koronawirusie.

Obecnie znamy 7 typów koronawirusów. Warto podkreślić, że średnio raz na dekadę pojawia się nowy typ koronawirusa, który atakuje układ oddechowy u ludzi. Ostatnią taką epidemią wywołaną przez rodzinę wirusów, do których należy koronawirus, przeżyliśmy w latach 2002-2003. Mowa o epidemii SARS. Wówczas procedury zapobiegawcze wdrożono zdecydowanie za późno, co miało swoje poważne skutki dla całego społeczeństwa. Obecnie skutki podobnych działań da się zaobserwować we Włoszech, gdzie liczba zakażeń wzrasta bardzo dynamicznie.

Koronawirus, który rozprzestrzenia się obecnie, uznaje się za bezpośrednią przyczynę powstania choroby nazywanej COVID-19. Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się gorączkę, duszności i problemy z oddychaniem. Rzadziej pojawiają się też bóle gardła i bóle mięśniowe. U osób, u których doszło do poważnej infekcji, COVID-19 może doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy, wstrząsu septycznego, ciężkiego zapalenia płuc oraz do śmierci pacjenta.

Kto może zachorować na koronawirusa?

Z uwagi na pandemiczny charakter tego wirusa, możemy stwierdzić, że każdy jest zagrożony, dlatego właśnie należy przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Zachorowanie na koronawirusa dotyczy wszystkich grup wiekowych. Oczywiście, nie oznacza to, że każda osoba będzie w ciężkim stanie. Na pewno nie każdy pacjent będzie wymagał podłączenia do respiratora. Najbardziej narażone na ciężką formę choroby i zgon są osoby starsze i te chorujące na choroby przewlekłe, np. na cukrzycę, astmę, nadciśnienie tętnicze oraz na choroby układu oddechowego.

Jaka jest śmiertelność na skutek koronawirusa?

Dane pokazują, ze COVID-19 powoduje większą śmiertelność niż grypa sezonowa. W przypadku grypy śmiertelność wynosi poniżej 1%, a w przypadku COVID-19 3,4%.

Czy kobiety w ciąży chorują na koronawirusa?

Tak, COVID-19 dotyka również kobiet ciężarnych. Najwięcej chorych ciężarnych do tej pory [pierwsza połowa marca] zanotowano w Chinach. Przeprowadzono badania wśród 13 kobiet, spośród których aż 11 było w trzecim trymestrze ciąży. Jednocześnie warto podkreślić, że żadna spośród 13 kobiet nie zmagała się z chorobą przewlekłą, co mogło ułatwić zwalczenie choroby. Możliwe, że dzięki temu przebieg ich choroby określono jako umiarkowany, a w niektórych przypadkach nawet łagodny.  Z całego grona tylko 3 kobiety skarżyły się na duszność, a 1 nawet w ogóle nie miała objawów (niemniej, choroba COVID-19 została u niej potwierdzona laboratoryjnie).  U 10 pacjentek podjęto decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia z uwagi na tzw. stres płodowy lub przedwczesne pęknięcie błony. Jedna z kobiet poroniła. Sześć porodów odbyło się przedwcześnie, tj. pomiędzy 32. a 36 tygodniem ciąży. Dziewięć noworodków uzyskało wynik 10 w skali Apgar, nie stwierdzono przeniesienia SARS-CoV-2 na skutek kontaktu z matką w życiu płodowym.

[Badanie: Clinical manifestations and outcome of SARS-CoV-2 infection during pregnancy]

 

O czym świadczą te wyniki badań? Choć oczywiście grupa jest bardzo niewielka i musimy wziąć to pod uwagę, to niewątpliwie warto zachowywać szczególną ostrożność. Jeśli jesteś w ciąży, nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli nadal pracujesz – poproś o zwolnienie lekarskie. Nie pojawiły się jeszcze żadne badania dotyczące wpływu koronawirusa na pierwszy trymestr ciąży, ale pamiętajmy, że wysoka gorączka w tym czasie zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Z tego względu jeśli wystąpią u ciebie objawy, musisz reagować natychmiast. Jeśli natomiast nie masz objawów, to i tak dbaj o siebie. Unikaj skupisk ludzi, nie wychodź do kawiarni, na spotkania ze znajomymi czy do kosmetyczki. Warto potraktować czas kwarantanny poważnie i pozostawać w domu. Oczywiście, możesz wyjść na spacer do parku czy do lasu, pod warunkiem, że nie ma tam skupisk ludzi i będziesz zachowywać odległość od innych spacerowiczów na co najmniej jeden metr.

Jak nie zachorować na koronawirusa?

Przede wszystkim – dbaj o higienę! Po każdym wyjściu z domu myj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem przez 30 sekund. Jeśli z jakichś powodów musisz przebywać w miejscach publicznych, używaj regularnie żelu antybakteryjnego. Zakup środki odkażające do telefonu i komputera. Warto pamiętać, że to są przestrzenie, których dotykamy regularnie i mogą być siedliskiem zarazków. Dlatego dezynfekuj takie urządzenia nawet kilka razy dziennie!

Myj ręce nawet jeśli nie wychodzisz z domu. Twoi bliscy z pewnością robią zakupy czy wracają z pracy i też mogą cię zarazić. Dlatego o higienę należy dbać bezwzględnie przez cały czas. Unikaj kontaktu z osobami chorymi – to nie jest dobry czas na odwiedziny! Jeśli jednak zdarzy ci się przebywać w otoczeniu osoby chorej, poinstruuj ją, by kaszlała wyłącznie w łokieć, nie w ręce. Kaszlenie w ręce to prosty sposób na przeniesienie wirusa na przykład na telefon, na klamki, talerze itd., z których później może korzystać również ciężarna.

Koronawirus – profilaktyka w szpitalach

Oddziały położnicze wstrzymują wizyty i porody rodzinne. Warto się do tego zastosować – pamiętaj, że chodzi o bezpieczeństwo twoje, twojego dziecka, innych pacjentek i personelu medycznego! Nie rób problemu położnym czy lekarzom – to trudna sytuacja dla wszystkich. Personel medyczny jest świadomy tego, że tak ważną chwilę chciałabyś świętować w towarzystwie bliskich. Weź jednak pod uwagę fakt, że szpitale muszą pozostawać w stanie podwyższonej gotowości, ponieważ codziennie przebywa w nich od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Chorych, zdrowych, czekających na poród lub opiekujących się noworodkami. Wszystkie te osoby mogą być narażone na zakażenie z uwagi na nierozważne zachowania twoje czy bliskich. Postaw więc bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – jeśli zadbamy o to wspólnie, będziecie mogli szybko cieszyć się maleństwem w domu!

 

Koronawirus w ciąży – czy jest się czego obawiać?

Na pewno nie warto panikować i obsesyjnie sprawdzać każdej informacji. Pamiętaj, że jesteś w wyjątkowym stanie i musisz dbać o siebie, by ze stresu nie doprowadzić do przedwczesnego porodu. Wykorzystaj ten czas w domu na realizację pasji. Możesz czytać, rysować, gotować, dekorować pokój. Zachowaj spokój i oczywiście, bądź ostrożna ale nie panikuj. Pamiętaj o regularnej dezynfekcji rąk. Nie dotykaj nimi ust, oczu i nosa – wirus przedostaje się do układu oddechowego właśnie poprzez śluzówkę. Wypróbuj różne techniki relaksacyjne, które pomogą ci nieco odprężyć się i skupić na tym, co najważniejsze.

Zarażenie koronawirusem w ciąży – co robić?

W przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa należy podjąć konkretne kroki. Przede wszystkim jednak nie zgłaszaj się do przychodni! Możesz tam zarazić osoby starsze i te zmagające się z innymi schorzeniami (i mające obniżoną odporność). Najpierw zadzwoń do sanepidu lub do najbliższego szpitala zakaźnego. Nie korzystaj z transportu publicznego! Jeśli nie masz innego sposobu na przedostanie się do placówki medycznej, to szpital przyjedzie po ciebie przeznaczoną do tego karetką. W szpitalu zostaniesz poddana leczeniu. Wprawdzie nie istnieje dotąd lek zwalczający COVID-19, dlatego leczenie polega na uderzaniu w objawy, czyli na zmniejszaniu gorączki i duszności.

Podsumowując, nie stresuj się, odpoczywaj, dbaj o siebie i pozostań w domu – to najważniejsze zasady, które zmniejszą ryzyko zachorowania na koronawirusa. Pamiętaj tylko, by nie zwlekać i nie stosować leczenia domowego. Wysoka gorączka może zaszkodzić zarówno tobie, jak i dziecku. Nie ryzykuj i nie lecz się na własną rękę naturalnymi preparatami. Nie ma żadnych badań, które sugerowałyby skuteczność stosowania ich przy zachorowaniu na koronawirusa. Medycy wiedzą natomiast, jakie środki zastosować, by zmniejszyć objawy do minimum i dzięki temu zapewnić ci bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać i dostosowywać się do poleceń służb.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz