Blogpołożna poznań

 

W części pierwszej poruszyliśmy przede wszystkim temat witamin, więc teraz przyszła pora na minerały. One również odgrywają ogromną rolę w diecie przyszłej matki oraz… ojca. Sprawdź, po jakie suplementy warto sięgać, by uzupełnić niedobory.

Cynk

Cynk ma bardzo duży wpływ zarówno na płodność kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli zaczyna brakować go w diecie, to metabolizm hormonów płciowych zmienia się na naszą niekorzyść. To właśnie ten minerał ułatwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w ściany macicy. Co więcej, cynk ma wpływ na płodność kobiety już na pierwszych etapach jej życia. Jeśli kilkunastoletnia dziewczyna przed pojawieniem się pierwszej menstruacji ma w organizmie zbyt niski poziom tego pierwiastka, to samo dojrzewanie płciowe może być opóźnione. Warto również pamiętać o tym, że niedobory cynku mają również wpływ na już istniejącą ciążę – brak tego pierwiastka może doprowadzać do samoistnych poronień. U mężczyzn z kolei wspomniany minerał jest powiązany z produkcją testosteronu oraz z przedłużaniem żywotności plemników.

Cynk znajdziesz między innymi w skorupiakach, kaszy gryczanej, w migdałach, sezamie, kakao oraz w mięsie. Duże znaczenie ma też wchłanianie tego pierwiastka – nasz organizm lepiej przyswaja go z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu wegetarianie powinni być szczególnie ostrożni, jeśli starają się o dziecko.

Selen

Selen to pierwiastek, który u mężczyzn ma wpływ przede wszystkim na jakość nasienia oraz na sprawność plemników. Niedobór tego pierwiastka może też wiązać się ze zmniejszeniem libido, co nie wpływa korzystnie na starania się o dziecko.

U kobiet zbyt niski poziom selenu może wiązać się między innymi z zaburzeniami miesiączkowania oraz z poronieniami. Dodatkowo ten pierwiastek korzystnie wpływa też na komórki jajowe. Ilość selenu w diecie możesz zwiększyć na przykład dzięki spożywaniu ostryg, wołowiny, tłustych ryb i jaj. Bardzo dobrym źródłem tego minerału są też orzechy brazylijskie – już około 5 gramów jest w stanie wypełnić nasze dzienne zapotrzebowanie na selen!

Magnez

Magnez ma duży wpływ na jakość śluzu, warto więc dbać o jego poziom przez cały cykl. Jeśli często pijesz kawę lub herbatę, pamiętaj o suplementacji tego pierwiastka. Magnez bardzo szybko można wypłukać, a jego niedobory objawiają się chociażby nocnymi skurczami nóg, zmęczeniem czy drganiem powieki. Dużo mówi się o tym, że czekolada jest dobrym źródłem magnezu, ale pamiętajmy, że zawiera też bardzo dużo cukru. Na co dzień lepiej sięgać po mocno zmineralizowaną, bogatą w ten pierwiastek wodę. Dodatkowo warto wspomagać się np. jedzeniem kaszy gryczanej, szpinaku, pestek dyni, kakao czy kiełków pszenicy.

Wapń

Wapń to pierwiastek, który ma wpływ nie tylko na zdrowie kości matki, ale również dziecka. Warto wiedzieć, że płód będzie czerpał wapń bezpośrednio z twojego organizmu, więc jeśli nie dostarczysz mu odpowiedniej dawki, to twoje ciało szybko dorobi się niedoborów. Wapń jest dobrze przyswajalny zwłaszcza z nabiału z uwagi na zawartą w nim laktozę. Duży poziom tego pierwiastka znajdziesz również na przykład w rybach czy w niektórych produktach roślinnych, na przykład w szpinaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz