Blog

 

 

 

Odpowiednie przygotowanie do porodu oraz tego, co czeka Was później, jest niezwykle ważne. Szkoła rodzenia to najlepszy sposób na zmierzenie się ze swoimi lękami i wątpliwościami. Specjaliści wyjaśnią szczegółowo poszczególne etapy porodu, opowiedzą więcej o naturalnym karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, a także odpowiedzą na wszelkie pytania. Szkoła rodzenia pozwala również skupić się na matce i jej potrzebach, a także przeżyciach psychicznych i fizjologicznych, związanych nie tylko z ciążą i z porodem, ale również na przykład z połogiem. Zastanawiacie się, czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Nasz artykuł pomoże Wam rozwiać wątpliwości. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

 

Czego uczy szkoła rodzenia?

Większość szkół rodzenia ma z góry określony program, z którym może zapoznać się każdy uczestnik. Poniżej omówimy krótko kilka ważnych punktów, które pojawiają się podczas naszych zajęć. Oczywiście, nie jest to pełen plan – o szczegółach można z nami porozmawiać z nami osobiście bądź telefonicznie.

 

  • Psychologii i fizjologii porodu

Staramy się zwracać uwagę na holistyczne podejście do ciąży i porodu. Z tego względu omawiamy zarówno stany emocjonalne, jak i fizjologiczne związane z przyjściem dziecka na świat. Dzięki temu przyszli rodzice dowiedzą się, czego mogą się spodziewać w związku z tak ważnym wydarzeniem, a także jak zadbać o dobre emocje. Opowiemy również co nieco o zmianach hormonalnych podczas porodu i ich wpływie na kobietę. Bogatsi o taką wiedzę, będziecie mogli przygotować się psychicznie do porodu. Ponadto uświadomicie sobie, że pewne stany (np. rozchwianie emocjonalne) są jak najbardziej normalne.

  • Radzenia sobie z bólami porodowymi

Istnieje wiele metod, które ułatwiają poradzenie sobie z bólem. Warto je znać i wykorzystać. W szkole rodzenia uczymy zarówno teorii, jak i praktyki. Najpierw omówimy poszczególne metody, a następnie część z nich zaprezentujemy na żywo. Dzięki temu później, gdy rozpocznie się poród, będziecie wiedzieć, co robić. Do naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego należą m.in. siedzenie na piłce, zanurzanie w wodzie czy masaż z olejkami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o bólu porodowym i metodach łagodzenia go, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem.

  • Pokonywania strachu przed porodem

Strach to żaden wstyd! Często boimy się tego, co nieznane. Czasem też historie „życzliwych” kobiet sprawiają, że ciężarna zaczyna wręcz panicznie obawiać się porodu i nie może myśleć o niczym innym. Szkoła rodzenia pomoże uporządkować wiedzę na temat tego wydarzenia i obali mity. Podzielenie się swoimi obawami z innymi kobietami może działać kojąco. W szkole rodzenia zyskasz wsparcie położnej oraz edukację, która umożliwia rozprawienie się w mitami na temat porodu.

  • Wykonywania ćwiczeń oddechowych, rozciągających i rozluźniających

Ćwiczenia oddechowe świetnie wpływają na samopoczucie i zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka! Zdecydowanie warto je wykonywać – pomagają przezwyciężyć bóle, stres czy poranne mdłości. Ćwiczenia oddechowe można wykonywać przez cały czas trwania ciąży – dzięki temu będziecie perfekcyjnie przygotowane na nadejście porodu! Podczas trwania zajęć pokażemy również ćwiczenia rozciągające i rozluźniające dla ciężarnych.

  • Karmienia piersią

W szkole rodzenia uczymy też karmienia piersią. Nie ma wątpliwości co do tego, że mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla noworodka. Warto wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po upływie tego czasu można zacząć stopniowo wprowadzać do diety maluszka inne produkty.

Karmienie piersią jest bardzo ważne. W naszej szkole dowiecie się, jakie są etapy produkcji mleka, fazy mleka w piersi, które pozycje do karmienia piersi są najkorzystniejsze oraz jak radzić sobie z problemami laktacyjnymi i odciąganiem pokarmu.

  • Rozpoznania i walki z depresją poporodową

Depresja poporodowa dotyczy nawet od 10 do 20% kobiet i może pojawić się w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka. To stan, którego nie wolno lekceważyć. Matka doświadczająca depresji poporodowej potrzebuje pomocy specjalisty. W szkole rodzenia omówimy, po czym poznać depresję poporodową, czym różni się od tzw. „baby blues” i gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy taka depresja wystąpi u kobiety.

  • Właściwej pielęgnacji noworodka

Delikatna skóra noworodka wymaga szczególnej ochrony! Warto wiedzieć, które kosmetyki sprawdzają się najlepiej przy łagodnej pielęgnacji. Zapoznamy Was z produktami, które warto stosować oraz z tym, na co zwrócić uwagę, jeśli np. u dziecka pojawi się reakcja alergiczna na skórze. Na tym etapie nauki opowiemy również o prawidłowej kąpieli noworodka.

  • Diety w trakcie ciąży oraz po urodzeniu

Zdrowe odżywianie matki ma duży wpływ również na funkcjonowanie dziecka, zwłaszcza w życiu płodowym. Warto dbać o urozmaiconą dietę! W szkole rodzenia opowiemy Wam między innymi o tym, na jakie witaminy i minerały warto szczególnie zwrócić uwagę. Rozprawimy się też z mitem „jedzenia za dwoje” i opowiemy, czego należy unikać w diecie ciężarnej.

 

 

Jak wybrać szkołę rodzenia?

W dzisiejszych czasach wybór szkół rodzenia jest na tyle duży, że praktycznie w każdym dużym mieście znajdziesz co najmniej kilka takich placówek. Warto wiedzieć, że szkoły rodzenia są zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne. Te pierwsze przysługują każdej ciężarnej kobiecie pomiędzy 21tc a 31tc raz w tygodniu (maksymalnie 10 spotkań), natomiast po 31tc do terminu porodu dwa razy w tygodniu (maksymalnie 16 spotkań). Warto jednak podkreślić, że darmowe szkoły rodzenia mają często standardowy tryb nauczania, który nie zawsze jest dostosowany do potrzeb ciężarnych. Oznacza to, że zajęcia prowadzone są zgodnie z ustaloną wcześniej stałą tematyką i nie ma w nich miejsca na elastyczność.

Co więcej, darmowe szkoły rodzenia w ramach NFZ skupiają się wyłącznie na zajęciach teoretycznych i nie zawierają w sobie elementów praktycznych. Warto jednocześnie podkreślić, że w ramach POZ przysługuje pomoc położnej przy noworodku do 2 miesiąca życia oraz pomoc dla kobiety w połogu do 42 dnia po porodzie.

 

Jeśli zależy Wam na naprawdę dobrym przygotowaniu do nowej roli życiowej, to polecamy wybrać prywatną szkołę rodzenia. Jej dużą zaletą jest nie tylko większa elastyczność prowadzenia zajęć, ale również możliwość dowolnego korzystania z opieki położnej – bez ograniczeń czasowych!

Przy wyborze danej placówki warto zwrócić uwagę na wielkość grup, częstotliwość oraz godziny prowadzenia zajęć. Nasze zajęcia prowadzone są wyłącznie w niewielkich grupach w trosce o komfort przyszłych rodziców. Warto przed zapisaniem się porozmawiać też z prowadzącą zajęcia, by dowiedzieć się, jak będzie wyglądał program i czy możecie liczyć na ewentualne rozwinięcie interesującego Was tematu (np. porodu domowego, jeśli takowy planujecie). Zachęcamy też do zwrócenia uwagi na to, kto będzie prowadził zajęcia. Niewątpliwie warto wybrać szkoły rodzenia prowadzone przez położne, zwłaszcza, jeśli umożliwiają one korzystanie później z indywidualnych konsultacji dla kobiet. Położne służą dodatkowym wsparciem emocjonalnym i fizycznym, a także kładą nacisk na przygotowanie do porodu i na przechodzenie połogu. Dzięki temu umożliwiają kobiecie lepsze poznanie możliwości swojego ciała i jego świadomość. To ważne, ponieważ o ile same kwestie opieki nad noworodkiem również są istotne, o tyle niektóre szkoły czasem zapominają o tym, że dobre samopoczucie matki odgrywa olbrzymią rolę

. Zdecydowanie warto więc uczęszczać do takiej szkoły, dzięki której lepiej poznasz siebie i swoje możliwości. W naszej szkole, poza lekcjami, regularnie umożliwiamy też kobietom korzystanie z konsultacji z położną. Ponadto prowadzimy poradnię laktacyjną, kinesiotaping w ciąży czy spotkania domowe po porodzie z położną środowiskową.

 

Szkoła rodzenia z partnerem czy bez?

Niektóre panie decydują się na samodzielnie uczęszczanie do szkoły rodzenia, choć coraz więcej kobiet preferuje naukę w duecie. My zdecydowanie polecamy opcję numer 2 To umożliwia włączenie przyszłego ojca w opiekę nad dzieckiem jeszcze przed porodem. Ojcowie często czują się równie zagubieni, co przyszłe mamy, dlatego uporządkowanie wiedzy pomaga im nieco uspokoić się i przygotować psychicznie na zmiany w życiu. Dzięki szkole rodzenia partner pozna też techniki łagodzenia bólu, które sam będzie mógł stosować, by ulżyć ciężarnej. Zajęcia pozwalają też podjąć ostateczną decyzję co do tego, czy bliska osoba ma uczestniczyć z rodzącą w porodzie, czy nie.

 

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Jeśli zależy Wam na uporządkowaniu wiedzy i pełnym przygotowaniu do ostatniego trymestru ciąży, porodu i połogu – zdecydowanie tak! Do szkoły rodzenia można się zapisać po ukończeniu 20. tygodnia ciąży. Warto jednak już wcześniej zrobić rekonesans i rozejrzeć się za położną, której tok prowadzenia zajęć będzie nam najbardziej odpowiadał. Szkoła Rodzenia może być świetnym doświadczeniem zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca. Dobrze jest z niej korzystać, by poznać wszystkie opcje i dowiedzieć się tego, co najistotniejsze. Zajęcia w szkole rodzenia trwają zwykle około 5 tygodni, choć czas może też różnić się zależnie od danej szkoły. O to również warto podpytać wcześniej, by upewnić się, że dane terminy pasują przyszłym rodzicom. Dzięki temu zyskacie pewność, że będziecie w stanie bez problemu uczęszczać regularnie na zajęcia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz