Blog

 

Ból porodowy to rzecz, której obawia się wiele kobiet. Często w Internecie oraz pomiędzy mamami krąży wiele opowieści, które potrafią skutecznie przestraszyć przyszłą matkę i zniechęcić ją do wizji porodu. Zanim poddasz się obawom, zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi łagodzenia bólu i wspomagania ciała podczas tego trudnego czasu, jakim jest poród.

Ból porodowy – jak jest silny?

Nie da się ukryć, że sam ból porodowy nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu. Warto jednocześnie podkreślić, że wiele kobiet szybko o nim zapomina, ponieważ pojawienie się dziecka na świecie skutecznie przyćmiewa wszystkie dolegliwości. Oczywiście nie oznacza to, że ból należy ignorować. Jego natężenie zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wieku rodzącej i jej progu bólowego, od tego, jak bardzo rozciągnęła się szyjka macicy oraz od… wsparcia osoby towarzyszącej. Pamiętajmy o tym, że atmosfera ma ogromne znaczenie – spokój i wsparcie może naprawdę pomagać przy radzeniu sobie z bólem. W oswajaniu się z nim przydaje się też regularne uczęszczanie do szkoły rodzenia jeszcze na etapie ciąży. Poznasz tam techniki oddechowe i dowiesz się, co będzie działo się z Twoim ciałem – dzięki temu przygotujesz się również psychicznie. Dobra wiadomość jest taka, że ból porodowy przemija wraz z pojawieniem się dziecka na świecie. W połogu nadal możesz odczuwać ból, ale nie powinien być on już aż tak intensywny. Siła oddziaływania bólu podczas porodu wynika m.in. z tego, że dziecko wysuwające się z macicy zaczyna naciskać na nerwy w okolicy kręgosłupa, co bardzo często prowadzi do powstawania silnych bólów w okolicy krzyżowej.

Metody łagodzenia bólu porodowego

Metody łagodzenia bólu można podzielić na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Pierwsze wiążą się z zastosowaniem medykamentów, a drugie to takie, które można zacząć wykonywać już w domu. Łagodzeniu bólu sprzyja m.in. zanurzenie się w wodzie – woda poprawia krążenie krwi, a dodatkowo dotlenia mięśnie i łożysko. Przydatne bywają też okłady na przykład na okolice krzyżowe kręgosłupa. Możesz stosować naprzemiennie ciepłe i zimne okłady. W tych okolicach kręgosłupa bardzo dobrze działa też np. masaż z olejkiem. Możesz poprosić o pomoc partnera albo bliską osobę. Na początku na łagodzenie bólu pomaga też siedzenie na piłce. Warto dbać o wsparcie – jeśli to możliwe, korzystaj z bliskości osób towarzyszących, niezależnie od tego, czy to partner, przyjaciółka czy doula. Komfortowe otoczenie jest kluczowe do tego, by poczuć się bezpiecznie i choć trochę bardziej poradzić sobie z bólem.

 

Farmakologiczne metody leczenia bólu to takie, które osłabiają ból i sprawiają, że rodzącej łatwiej jest poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale warto pamiętać, że nie pozostają one bez wpływu na akcję porodową. Do najczęściej stosowanych środków farmakologicznych należą: paracetamol w podaniu dożylnym lub różne środki narkotyczne. Należy pamiętać, że wpływają on zarówno na matkę, jak i na dziecko – maluch po urodzeniu może być senny i mieć spowolnioną reakcję na bodźce. U samej matki podczas porodu może dojść do zwolnienia akcji porodowej, co jeszcze bardziej wydłuży proces narodzin. Kobieta może też doznać mdłości oraz zacząć wymiotować. Środki farmakologiczne stosowane podczas porodu czasem powodują również dodatkowe trudności laktacyjne – dzieci przez działanie leku bardzo często mają problem z odruchem ssania.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrznoponowe?

Inną metodą farmakologicznego łagodzenia bólu jest znieczulenie zewnątrznoponowe. Polega ono na wprowadzeniu przez cewnik środka znieczulającego prosto do przestrzeni wokół rdzenia kręgowego kobiety. To znieczulenie może znacząco lub nawet całkowicie zlikwidować uczucie bólu, ale jednocześnie kobieta nadal będzie mogła przeć. Niestety, to znieczulenie również wpływa na akcję porodową. Może spowodować osłabienie skurczy i wówczas będzie konieczne podanie np. oksytocyny, by pomóc dziecku przyjść na świat. Znieczulenie zewnątrzoponowe może też doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego matki, co może też wpłynąć na dziecko. Znieczulenia farmakologiczne powinny być więc stosowane rozważnie. Pamiętaj, że zanim podejmiesz decyzję o formie znieczulenia, personel ma obowiązek zapoznać Cię raz jeszcze z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Staraj się stosować wszelkie środki farmakologiczne jako ostateczność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz