Zapalenie pęcherza w ciąży: co robić?

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Panie są szczególnie narażone na ten problem z uwagi na ich anatomię – bliskość odbytu i cewki moczowej niestety sprzyja przenoszeniu bakterii do wnętrza pęcherza. Ten problem nie omija również kobiet w ciąży, warto jednak pamiętać o tym, by w tym szczególnym czasie…

Czytaj

Ciąża po czterdziestym roku życia

Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Co roku w Polsce kilka tysięcy kobiet rodzi dzieci po 40. roku życia. Warto wiedzieć, z czym wiąże się ciąża w takim wieku i co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem starań o dziecko.   Ciąża po 40. roku życia a płodność Na początek należy podkreślić, że…

Czytaj

Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Część II

  W pierwszej części cyklu omówiliśmy pięć miesięcy życia dziecka. Zachęcamy do zapoznania się z częścią drugą. Warto dowiedzieć się co nieco o skokach rozwojowych, nowych umiejętnościach nabywanych przez maluchy i o tym, jak jak zachęcać je do dalszego rozwoju.   Szósty miesiąc życia dziecka Sześciomiesięczne niemowlę jest w stanie załapać koordynację nogi, rąk i…

Czytaj

Koronawirus a ciąża – co musisz wiedzieć?

Ogłoszona pandemia niewątpliwie budzi niepokój wśród wielu ludzi. Objęte są nią również kobiety ciężarne. Nic dziwnego – codziennie dociera do nasz naprawdę mnóstwo informacji. Warto jednak nie panikować i postarać się myśleć racjonalnie – dzięki temu zwiększamy szansę na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa. Czy będąc w ciąży można zachorować na koronawirusa? Czy ma on wpływ…

Czytaj

Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Część I  

Pierwszy rok życia dziecka mija rodzicom niezwykle szybko. Intensywne są również liczne zmiany w ciele maluszka. Pierwsze dwanaście miesięcy to bardzo ważny czas dla niemowlęcia, które uczy się wielu rzeczy i dopiero zaczyna oswajać się ze światem. Zastanawiasz się, jakie zmiany zachodzą w ciele Twojego maluszka? Nasz artykuł objaśni to szczegółowo!   Pierwszy miesiąc życia…

Czytaj

Naturalne metody wywołania porodu

  5% – zaledwie tyle kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Z czego wynika tak niewielki procent? Dokładne wyznaczenie dnia porodu jest obarczone sporym marginesem błędu. Jeśli wiek ciąży był obliczany na podstawie ostatniej miesiączki, to tak naprawdę trudno stwierdzić, w którym momencie dziecko przyjdzie na świat. Z tego względu naturalne wywoływanie porodu nie zawsze może…

Czytaj

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

      Odpowiednie przygotowanie do porodu oraz tego, co czeka Was później, jest niezwykle ważne. Szkoła rodzenia to najlepszy sposób na zmierzenie się ze swoimi lękami i wątpliwościami. Specjaliści wyjaśnią szczegółowo poszczególne etapy porodu, opowiedzą więcej o naturalnym karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, a także odpowiedzą na wszelkie pytania. Szkoła rodzenia pozwala również…

Czytaj

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

  Przeziębienie może dopaść każdą ciężarną. Nie warto panikować, ale odpowiednio przygotować się do stanu osłabienia organizmu, by móc szybciej stanąć na nogi. Sprawdź, jak skutecznie leczyć przeziębienie w ciąży, by nie doszło do niebezpiecznych powikłań! Jakie są objawy przeziębienia? Infekcja powstała na skutek przeziębienia rozwija się stosunkowo powoli (w przeciwieństwie do grypy). Często ignorujemy…

Czytaj

Ból porodowy. Co musisz o nim wiedzieć i jak można go złagodzić?

  Ból porodowy to rzecz, której obawia się wiele kobiet. Często w Internecie oraz pomiędzy mamami krąży wiele opowieści, które potrafią skutecznie przestraszyć przyszłą matkę i zniechęcić ją do wizji porodu. Zanim poddasz się obawom, zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi łagodzenia bólu i wspomagania ciała podczas tego trudnego czasu, jakim jest poród. Ból porodowy…

Czytaj

Rozszerzanie diety dziecka

Po 6 miesiącach karmienia niemowlęcia mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym przychodzi czas na rozszerzenie diety dziecka.  Zadanie proste jednak czy na pewno wszyscy wiemy jak się za to zabrać? Rodzi się wiele pytań jednak od czego zacząć? Oto krótki przewodnik. 🙂 Wprowadzanie nowych pokarmów zaczynamy nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia, a nie później…

Czytaj

Poród w wodzie – Jak wygląda i jakie są korzyści dla rodzącej

Poród w wodzie, to w naszym kraju w dalszym ciągu mało popularne zjawisko na porodówce. Pierwszy tego rodzaju przypadek odnotowano dopiero w 1996 roku, ale z roku na rok coraz więcej szpitali dysponuje taką usługą.  Obecnie w Polsce istnieje już kilkanaście renomowanych placówek, gdzie kobiety mogą rodzić w środowisku wodnym. Jak wygląda poród w wodzie…

Czytaj

Noworodek kontra zwierzęta w domu

Jeśli masz zwierzęta w domu, a niedługo pojawi się nowy lokator – niemowlę,  pamiętaj o kilku ważnych sprawach, by twoje dziecko było bezpieczne, a zwierzę nie czuło się odtrącone. Jeśli wszystko będzie prawidłowo przygotowane – noworodek i nasz pies lub kot będą świetnymi kompanami dnia codziennego. Dziecko będzie czerpało ogromne korzyści z obcowania z naszym…

Czytaj

Postaw na słuchanie muzyki w ciąży!

Słuchanie odpowiedniej muzyki w ciąży poprawia nastrój, relaksuje, a co za tym idzie zmniejsza napięcie kręgosłupa u przyszłej mamy. Muzyka wpływa na zmianę temperatury ciała, tempo oddechu, jak również poziom ciśnienia krwi. Dźwięki muzyki oddziałują także na dziecko w brzuchu i nie są dla niego obojętne. To obopólne korzyści. Jeśli więc zależy Tobie na dobrym…

Czytaj

Wszystko, co musisz wiedzieć o połogu

  9 miesięcy ciąży to czas intensywnych zmian w ciele kobiety. Zdawać by się mogło, że po narodzinach dziecka dla ciała nadchodzi okres stagnacji, ale jest zupełnie przeciwnie – po ciąży ciało natychmiast zacznie wracać do poprzedniej formy, co wiąże się z różnymi dolegliwościami. Ten czas nazywany jest okresem połogu. Co musisz o nim wiedzieć…

Czytaj

Rola osoby towarzyszącej przy porodzie

Powrót do porodu rodzinnego to w pewnym sensie powrót do tradycji. Dawniej kobiety często rodziły w domu, w towarzystwie najbliższych osób – dzięki temu czuły się bezpieczniej i pewniej. Obecnie porody rodzinne wracają, ponieważ standard okołoporodowy z 2012 roku umożliwił kobietom wybranie osoby towarzyszącej podczas porodu. Może to być partner, ale nie tylko; ciężarna może…

Czytaj

Stres i jego wpływ na ciążę

Stres w ciąży, jest stanem psychicznym, którego doświadcza niemalże każda kobieta ciężarna. Nie ma co się łudzić –  nie da się go w stu procentach wyeliminować. Ważne jest jednak to, czy jest często pojawiającym się uczuciem, czy jest długotrwały i jak ogólnie przyszła mama sobie z nim radzi.   Stan błogosławiony to taki okres w…

Czytaj

Przygotowanie kącika noworodka. Część II

W pierwszej części o przygotowywaniu kącika noworodka opowiedzieliśmy o bardziej ogólnych dodatkach, tym razem chcielibyśmy skupić się na szczegółach. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem! Kosmetyki dla maluszka W kąciku noworodka nie może zabraknąć odpowiednich kosmetyków. Oczywiście warto pamiętać o tym, by stawiać na jakość, a nie na ilość – dziecko nie potrzebuje kilku balsamów,…

Czytaj

Mikrobiom skóry dziecka – co musisz o nim wiedzieć?

Choć bakterie najczęściej kojarzą nam się niezbyt dobrze z uwagi na różne choroby, to warto pamiętać, że wiele z tych mikroorganizmów wspomaga nasze ciała, a życie bez nich byłoby po prostu niemożliwe. Bakterie można znaleźć praktycznie w całym ciele – występują nie tylko na skórze czy w śluzówce nosa, ale również np. w przewodzie pokarmowym…

Czytaj

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu KTG

KTG płodu, czyli inaczej badanie kardiotokograficzne, to jedno z tych badań, które musi zostać wykonane u każdej ciężarnej. Czym jednak dokładnie jest KTG, kiedy jest wykonywane i na czym polega? Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy i nie wiesz, czego spodziewać się po badaniu, nie martw się – wszystko Ci wytłumaczymy! KTG – czym…

Czytaj

Przygotowywanie kącika noworodka. Część I

Oczekiwanie na narodziny dziecka to dla rodziców niezwykle ekscytujący czas, który wiąże się z wieloma „pierwszymi razami”. Jednym z nich jest oczywiście przygotowywanie kącika noworodka. Co powinno znaleźć się w domu, w którym niedługo pojawi się maluch? W Internecie znajdziecie sporo poradników na ten temat, ale trzeba przyznać, że w wielu z nich pojawiają się…

Czytaj
położna poznań

Pielęgnacja skóry noworodka

Noworodki mają bardzo delikatną skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto dowiedzieć się wcześniej, jak o nią dbać, by nie zaszkodzić maluszkowi i nie doprowadzić do podrażnień. Zmiana pieluszek Delikatne ciało noworodka jest podatne na odparzenia. Z tego względu pieluszki malucha należy zmieniać nawet kilkanaście razy dziennie – za każdym razem po oddaniu stolca i mniej…

Czytaj
położna poznań

Znaczenie mleka mamy

Wiele mówi się o tym, że podawanie mleka matki noworodkom i niemowlętom ma dla nich fundamentalne znaczenie. I nic dziwnego – karmienie piersią to najlepszy sposób na zapewnienie  dziecku odpowiedniego wsparcia immunologicznego i zadbanie o jego prawidłowy rozwój. Nie bój się samego karmienia – nawet jeśli masz wrażenie, że nie dasz rady, to zawsze możesz…

Czytaj
położna poznań

Pielęgnacja skóry w ciąży

Skóra w ciąży wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest nie tylko bardziej wrażliwa, ale też musi znosić różne niedogodności. W efekcie niektóre panie doświadczają większej suchości, a nawet powstawania pęknięć na skórze. Jak temu przeciwdziałać i co robić, by zachować ładny wygląd? Nawodnienie to podstawa Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na wodę podczas ciąży zwiększa się. Badania pokazują,…

Czytaj
położna poznań

Rola położonej

Rola położnej wykracza daleko poza salę porodową. Warto o tym pamiętać i korzystać z jej wsparcia nie tylko przez cały okres trwania ciąży, ale również już po porodzie. Wsparcie wykwalifikowanej osoby w takich chwilach jest nieocenione. Gdy z każdej strony atakują cię „dobre rady”, dobrze jest mieć pod ręką kogoś, kto udzieli fachowej pomocy. Położna…

Czytaj
położna poznań

Suplementacja w ciąży – najważniejsze składniki odżywcze

Warto wiedzieć, że suplementacja w ciąży jest zalecana z uwagi na powszechne niedobory niektórych witamin i minerałów. Nie oznacza to, że musisz suplementować wszystkie składniki odżywcze – większość jesteś w stanie dostarczyć sobie wraz z pożywieniem. Warto za to wykonać badania i sprawdzić, czy nie masz ewentualnych niedoborów. Poza tym istnieją jednak takie mikro- i…

Czytaj
położna poznań

Kontakt skóra do skóry: dlaczego jest tak ważny?

Jeśli pierwszy poród jest dopiero przed tobą, to być może jeszcze nigdy nie słyszałaś o czymś takim, jak kontakt „skóra do skóry”. Warto zapoznać się bliżej z tym określeniem, ponieważ jest ono kluczowe zarówno dla mamy, jak i dla noworodka. Dowiedz się, dlaczego. Czym jest kontakt skóra do skóry? To nic innego, jak przyłożenie noworodka…

Czytaj
położna poznań

Kolka u niemowlęcia – fakty i mity

 Kiedy możemy mówić o kolce? Jak ją rozpoznać i jak pomóc maluszkowi przy dyskomforcie? Wielu rodziców zadaje sobie te pytania. Warto raz na zawsze rozprawić się z mitami, które towarzyszą zagadnieniu kolki. Kolka: czym jest? Kolką nazywa się zespół reakcji u dziecka, który trwa nieprzerwanie przez minimum 3 godziny i powtarza się przynajmniej 3 dni…

Czytaj
położna poznań

Pakowanie torby do szpitala: co musisz wiedzieć?

Pakowanie torby to rzecz, której nie sposób pominąć podczas przygotowań do porodu. Im bliżej terminu, tym kobiety bardziej chcą czuć się przygotowane, dlatego wiele z nich zaczyna pakowanie wcześniej. Co należy zabrać ze sobą do szpitala, aby nie przesadzić? Podstawowe założenia Zanim sięgniesz po największą z dostępnych walizek, uświadom sobie, że większość kobiet  po porodzie…

Czytaj
położna poznań

Dolegliwości w ciąży

Wiele mówi się o tym, że ciąża to nie choroba, ale z drugiej strony kobiety spodziewające się dziecka często muszą znosić nieprzyjemne dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie nieprzyjemności można wytłumaczyć zmianami, jakie zachodzą w twoim ciele. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami mogą (choć nie muszą) mieć problemy ciężarne. Nudności i wymioty Rzecz, która najbardziej kojarzy…

Czytaj
położna poznań

Dieta dla starających się o dziecko. Część II

  W części pierwszej poruszyliśmy przede wszystkim temat witamin, więc teraz przyszła pora na minerały. One również odgrywają ogromną rolę w diecie przyszłej matki oraz… ojca. Sprawdź, po jakie suplementy warto sięgać, by uzupełnić niedobory. Cynk Cynk ma bardzo duży wpływ zarówno na płodność kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli zaczyna brakować go w diecie, to…

Czytaj
położna poznań

Jak zwiększyć ilość pokarmu?

Warto wiedzieć, że fizjologiczne przyczyny niedoboru pokarmu w piersiach dotyczą maksymalnie 5% kobiet na świecie. Przyczyny pozostałych „problemów z karmieniem” leżą gdzieś indziej. Odkrycie ich może pomóc przywrócić normalną laktację, dzięki czemu unikniesz konieczności wprowadzenia mleka modyfikowanego.   Skąd biorą się problemy z ilością pokarmu? Wpływ na zmniejszoną ilość produkowanego mleka mają na przykład problemy…

Czytaj
położna poznań

Jak być aktywną w ciąży?

Teoretycznie wszyscy już wiemy, że „ciąża to nie choroba”, ale w praktyce kobiety ciężarne bardzo często rezygnują z aktywności fizycznej, ponieważ obawiają się, że zrobią krzywdę maluchowi. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej od lekarza, ćwiczenia są nawet zalecane – pomogą ci przygotować się do porodu.  …

Czytaj
szkoła rodzenia poznań

Dieta dla starających się o dziecko. Część I

Dieta ma ogromny wpływ na płodność, dlatego nie powinnyśmy lekceważyć sposobu odżywiania wtedy, gdy staramy się o dziecko. Warto wiedzieć, że wiele witamin i minerałów ma bezpośredni wpływ na naszą płodność. Niedobory pewnych składników mogą zmniejszać szansę na zajście w ciążę. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, sprawdź, po jakie składniki powinnaś sięgać, by szybciej osiągnąć…

Czytaj
położna poznań

Depresja poporodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Depresja poporodowa może dopaść każdą mamę, niezależnie od jej wieku, doświadczenia i statusu społecznego. Okres po porodzie zawsze wiąże się z wahaniami emocjonalnymi, które są efektem burzy hormonów szalejącej w organizmie. Dodatkowo kobieta musi przygotować się do nowej roli życiowej, co również często wiąże się z obawami i lękami. Warto jednak odróżnić depresję porodową od…

Czytaj